Kazıdan tarihi Lokaç Çeşmesi çıktı (video)

Priştine'de meydan düzenlemesi sırasında bulunan Lokaç Çeşmesi, TİKA tarafından onarılıyor. Türkiye'den getirilen malzemelerin kullanıldığı çalışmanın kısa süre içinde tamamlanması planlanıyor.

Kazıdan tarihi Lokaç Çeşmesi çıktı (video)

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) Kosova'daki tarihi eserlere yönelik restorasyon çalışmaları devam ediyor. Başkent Priştine’nin merkezinde, meydan düzenlemesi sırasında keşfedilen Osmanlı dönemine ait Lokaç Çeşmesi de TİKA'nın desteklediği proje kapsamında onarılıyor.

Lokaç Çeşmesinin onarımını Türkiye'den bir şirket üstlenmiş durumda. Restorasyonda kullanılan malzemeler de Türkiye'den getirildi. TİKA Kosova Koordinatörü Eyüp Yavuz, restorasyon tamamlandıktan sonra, ortaya güzel bir eser çıkacağını söyledi. Eyüp Yavuz şöyle konuştu: "Şehrin tam merkezinde olan bir çeşme. Daha önce çok yakınında bulunan camiye bağlı olduğu için aynı şekilde isimlendirilmiş. Bu çeşme restorasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra güzel bir şekilde aydınlatılacak. Çeşmenin ayna taşı tamamlanacak ve alanları restorasyon ilkelerine uygun bir şekilde Kültür Bakanlığı ile işbirliği içerisinde tamamlanacak ve güzel bir eser ortaya çıkacak diye düşünüyorum."

Lokaç Çeşmesinin yanı sıra TİKA, Kosova genelinde cami ve hamamların da içinde yer aldığı çok sayıda tarihi eserle ilgili çalışmalarını da kısa sürede tamamlamayı planlıyor.

Restorasyonu süren Yaşar Paşa Camii'nin çok kısa bir süre içinde çalışmalarının tamamlanmasını istediklerini söyleyen TİKA Kosova Koordinatörü Eyüp Yavuz, Prizren'deki Ebu Paşa Camii'nin de sene içinde tadilatına başlayacakları müjdesini verdi.

 Gülay Krasniç haber verdi

Yayın Tarihi: 06 Mayıs 2014 Salı 11:22 Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2014, 11:22
banner25
YORUM EKLE