Kazan Üniversitesi, Avrasya'nın en iyisi (video)

Kazan Federal Üniversitesi, Kazan'ı dünya çapında üne kavuşturan kurumlarının başında geliyor. Barış Mutlu yazdı.

Kazan Üniversitesi, Avrasya'nın en iyisi  (video)

 

 

İki yüz yıllık geçmişe sahip olan Kazan Federal Üniversitesi, Rus İmparatorluğu'nun ikinci yüksek öğretim kurumu. Üniversitenin mezunları arasında edebiyat, siyaset, hukuk ve bilim alanında tarihin sayfalarında yerini alan çok sayıda isim bulunuyor.

Rusya ile birlikte, Avrupa'nın da sayılı üniversitelerinden biri olan Kazan Federal Üniversitesi, 50 bine yakın öğrenciye eğitim verirken, bünyesinde dört fakülte ve dört yüksekokulu barındırıyor.

UNESCO'nun özel ilgi alanında bulunan üniversite, sınırları dâhilindeki tarihi binalar açısından da büyük önem taşıyor. Kimya ve biyoloji bölümlerinin yer aldığı mekânlar, hala yüzyıllar öncesinin izlerini taşıyor. İç bölümlerde ise geride kalan yüzyılların Rus tarihine bıraktığı önemli olaylara ait bilgi ve belgeler var.

Üniversite oyunlarında alkış almıştı

Kazan Üniversitesi'nin son büyük hamlesi üniversite oyunları vesilesiyle oldu. Geçen yaz gerçekleştirilen yaz oyunlarının 27.'si için seçilen Kazan şehri, üniversiteyle birlikte imza attığı organizasyonda dünyanın alkışını almıştı.

62 ülkeden gelen 10 binden fazla sporcunun katılımı hem üniversiteyi yeni bir boyuta taşıdı, hem de Kazan şehrinin modernizasyon yolculuğunda itici kuvvet oldu. Üniversitenin Çarlık döneminde inşa edilen kısmında hukuk fakültesinin tarihi kantini, Moskova ve Sen Petersburg'dan daha ekonomik.

Birçok dil bir arada

Üniversitede birçok yabancı dil konuşuluyor. Fakat eğitim dili Rusça ve Tatarca. Özellikle Rusya Federasyonu'nun kuruluşundan sonra Tatarca, bölgede olduğu gibi üniversite içinde de daha fazla hissedilmeye başlandı.

Bir yıllık hazırlık süresinde Rusçayı öğrenmeye çalışan yabancı öğrenciler, lisans ya da yüksek lisans çalışmaları için Kazan şehrinin merkezinde bulunan kampüste eğitime başlıyorlar.

Üniversiteye dünyadan ilgi büyük

Üniversite, geride kalan 210 yıl içinde yerli yabancı birçok kurumla geliştirdiği işbirliği projeleri sayesinde büyük bir ağa sahip. Bu avantajını iyi kullandığı alanlardan birisi de laboratuar çalışmaları. Başta Japonya ve Almanya olmak üzere dünyanın birçok noktasından Kazan Federal Üniversitesi'ne yardım, ilgi ve öğretim üyesi yağıyor.

Avrasya’nın en iyi kampüsü

Tarih, yerleşim, kentle bütünleşmesi gibi kriterlerin göz önüne alındığı değerlendirmelerde Rusya'daki en iyi kampüs unvanını uzun süre elinde bulunduran Kazan Federal Üniversitesi, Uluslararası Üniversite Oyunları’na ev sahipliği yaptıktan sonra bunu Avrasya ölçeğine taşıdı.

Bir yandan 200 yılı aşkın tarihine sadık kalmaya özen gösteren Kazan Üniversitesi, diğer yandan değişen şartlara uyum sağlama mücadelesi veriyor.

Üniversitenin özel müzesi de var

Kazan Üniversitesi köklü tarihini, üniversite içerisinde yer alan tarih müzesinde saklıyor. Savaş döneminde birçok dokümanı ve bilimsel malzemeyi koruma noktasında sıkıntılar yaşayan üniversite, 60'lı yıllardan itibaren üniversite içerisindeki müze sayesinde tarihini yaşatmayı başardı.

Dünya edebiyatı ve siyaseti için önemli isimleri ağırlayan üniversite, Rusya için önemi büyük olan isimlerin hatıralarını yaşatıyor. Çarlık döneminde kimya ve biyoloji alanında ilerlemeler kaydeden üniversite, 20. yüzyılın ortalarında mimarlık ve hukuk dallarında öne çıktı.

Tarih müzesinde bu dönemlere ait ayrıntılar, bilim adamlarının çalışmaları esnasında kullandığı araç ve gereçler, icatlar ve hediyeler sergileniyor.

Kiliseden müzeye dönüştürüldü

Daha önce kilise olarak kullanılan binanın 1979'da müzeye çevrilmesinde başrolü oynayan Stella Vladimirovna, 35 yıldan bu yana ziyaretçileri bilgilendiriyor.

"Okula başlayan talebeler öğretim yılı başlarken bu müzede tarihimizle ilgili bilgilendirilir. Nasıl bir mirasa sahip olduğumuzu, geçmişimizde ne gibi değerlerin bulunduğunu görürler." diyen Vladimirovna, çok zengin bir kaynağa sahip olduklarını ancak, hepsini sergileme imkânları olmadığını söyledi.

Üniversiteye ait Kazan Tarih Müzesi'nde, ziyaretçi defterlerini içine alan büyük bir arşiv bulunuyor. Müzeyi iki yıl önce ziyaret eden Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün hatıra defterine yazdığı not, özel hazırlanan anı defterinde korunuyor.

 

 

Barış Mutlu yazdı

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2013, 17:03
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26