Kaybolan Meslekler Müzesi Tarihin Tanığı (Video)

Atina'da bulunan Kaybolan Meslekler Müzesi ziyaretçilerini 70 yıl öncesine, eski Atina'ya götürüyor. Müzede elektriğin olmadığı dönemlerde el emeği ve alın teriyle var olan meslekler canlandırılıyor.

Kaybolan Meslekler Müzesi Tarihin Tanığı (Video)

Uzaktan duyulan laterna sesi ile birlikte meyvelerini eşeğinin semerine yüklemiş bir bahçıvan görünürdü. Meyveler taze, hormonsuz, sağlık dolu. Mavi suların taptaze derya kuzuları gelince mahalleye, her bir evden leziz balık kokuları yükselirdi.

Birisi “yazıyor, yazıyor” diye bağırdığında, dünün haberi ancak bugün ulaşırdı okuyucuya. Eski gazetelerin sayfalarından külah yapılır, kışın soğuk günlerinde yenen el yakan kestaneler bu külahlarda satılırdı. Kazanlar kaynatılır, çamaşırlar elde yıkanırdı, elbiseler terziye diktirilirdi. Çok uzak değil, bundan 70-80 sene öncesinin Atina'sında hayat böyle ağır akarken, kahvehanelerde dostlar kahvelerini yudumlayıp birlikte zar atardı.

Şimdi Atina'nın merkezindeki Kaybolan Meslekler Müzesi ziyaretçilerini zamanın içinde nostaljik bir yolculuğa çıkarıyor, modern yaşamın telaşı içerisinde kaybolan bu meslekleri hatırlatıyor.

23 meslek sergileniyor 

Müze bir sene önce açıldı. Şimdiye kadar müzeyi birçok okul ziyaret etti. Müzeyi kışın okullar yazın da turistler ziyaret ediyor. Müzede 23 kaybolmuş meslek yakından görülebiliyor.

Su taşınan cam damacanaların etrafına sepet örmek, binek hayvanlara semer yapmak gibi meslekler artık yerlerini endüstriye, teknolojiye bıraktı. Oysa asırlar boyu nice nesillere ekmek kapısı olmuşlardı.

Bugünün dünyasında tüm bu meslekler geçmiş yıllara ait güzel bir anı olarak yer alıyor hafızalarda. Bir sonraki nesil için ise yalnızca müzelerde, sinemalarda görülecek birer anı tablosu.

Burak Özcan haber verdi.

Yayın Tarihi: 18 Temmuz 2016 Pazartesi 16:58 Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2016, 09:58
YORUM EKLE

banner19

banner36