Kavaye Müslümanları artık daha huzurlu

Osmanlı hâkimiyetinde Arnavutluk'un önemli şehirlerinin başında gelen Kavaye’de bulunan Osmanlı dönemi eserleri komünist dönemde önce kapatılıp ardından yıkıldı. O dönemi hatırlayanlar 'Mukabele okuyorduk, bizi çıkarıp, kapıları kilitlediler. Şükürler olsun o dönemi aştık' diyorlar.

Kavaye Müslümanları artık daha huzurlu

 

Orta Arnavutluk'un önemli şehirlerinden biri olan Kavaye, en büyük gelişimini Osmanlı döneminde yaşadı. Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde de bahsettiği şehir, Osmanlı döneminde 400 hane, 4 camii, 2 mescit, kiliseler ve medreselere ev sahip idi.

Bu eserlerin büyük kısmı günümüze ulaşamadan yıkılırken, ayakta kalmayı başaran nadir eserlerden biri olan Kavaye Merkez Camii'nin inşası, şehrin kurulduğu yıllara dayanıyor. Şehirde mevcut birkaç tarihi eserden biri olan mabed, Kubbeli Camii adıyla da anılıyor.

Caminin, 1736'da şehrin kurucularından olan Ali Haydar Bey tarafından yaptırıldığı tahmin ediliyor. 18. yüzyılda inşa edilen cami, Osmanlı ve geleneksel Arnavut mimarisinden numûneler taşıyor. Tarihi caminin sütunlarını, geleneksel Arnavut motifleri süslüyor.

Hamdolsun ki komünist dönemde çektiğimiz sıkıntıları gençlerimiz çekmiyor

Kavaye Merkez Camii, komünist dönemde baskılar nedeniyle önce kapatıldı, ardından yıkıldı. O günleri hâlâ hafızalarında tutan cami cemaati şunları söylüyor: "1967 yılında bir gün burada mukabele okurken polisler geldi. Bizleri dışarı çıkardılar ve kapıları kilitlediler. O günden sonra camiye kimse giremedi.

Ne sebeble oldu bilmiyoruz. Bir gece caminin yıkıldığını duyduk. Olayın nasıl cereyan ettiğini kimse bilmiyor. Caminin bizler için önemi büyük. Şükürler olsun ki o günleri geride bıraktık. Bugün dinimizi yaşayabilme özgürlüğümüz var. Hamdolsun ki komünist dönemde çektiğimiz sıkıntıları gençlerimiz çekmiyor."

1994'te eski caminin temelleri üzerine yeniden inşa edilen Kavaye Merkez Camii, bugün ibadet için gelen yüzlerce Müslümanı ağırlıyor.

Kavaye halkının Arnavutluk'un en muhafazakar insanları olduğunu söyleyen cami cemaati şunları ekliyor: "Kavaye halkı geleneklerine bağlı insanlardır. Bu sebeble bizler komünist dönemde devlet tarafından düzenli olarak baskı altında tutulduk. Camimizin devlet tarafından yıkılması da bunu destekleyen bir hadise idi.

Şimdi o günlere nazaran daha rahatız. Camimizi yeniden inşa ettik ve serbestçe ibadetlerimizi yapabiliyoruz. Mabedimize yeniden kavuşmak, ibadetlerimizi eda edebilmek bizim için büyük mutluluk."

Şehrin merkezinde yükselen saat kulesi ise Kavaye şehrinin simgesi konumunda. 1817'de yaptırıldığı bilinen kule, güneş takvimine ayarlı. Şehrin simgesi olan saat kulesi, bugün de zamanı göstermeye devam ediyor.

 

 

Gülay Krasniç haber verdi

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2013, 11:38
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26