Kartpostaldan esinlenilip yapılan saray (Video Haber)

Makedonya'nın tarihi şehirlerinden Resne hâlâ Osmanlı kokuyor. Resne’de bulunan Resneli Niyazi Bey Sarayı’nın ise ilginç bir hikayesi var.

Kartpostaldan esinlenilip yapılan saray (Video Haber)

 

1385 yılında Osmanlı hâkimiyetine giren ve Balkan savaşlarına kadar Osmanlı idaresinde kalan Resne'de, o dönemden kalan bazı mimari eserler bugün hâlâ ayakta.

Tarihi şehir Resne'de Osmanlı dönemine ait izler taşıyan yapılardan biri Niyazi Bey Sarayı. Saray, mimarisi ile Makedonya'nın seçkin eserleri arasında bulunuyor. Kültür anıtı statüsündeki sarayın ilginç bir hikâyesi var.

Niyazi Bey Sarayı'na ismini veren Ahmed Niyazi Bey, 1873 yılında Resne'de dünyaya gelir. İttihat ve Terakki'nin önde gelen isimlerinden biri olan Niyazi Bey, Resne Garnizon Komutanı olarak görev yaptığı sırada 1908 yılında beraberindeki adamlarıyla birlikte dağa çıkıp Osmanlı Devleti'ne karşı ayaklanır ve böylece 2. Meşrutiyet’in ilanında pay sahibi olan ayaklanmanın lideri olarak nam salar.

Fotoğrafta gördüğü sarayın aynısının inşa edilmesini emretmiş

Ahmed Niyazi Bey'in memleketi Resne'ye bıraktığı en büyük miras, evinin karşısında inşa ettirdiği köşk. Şehir merkezine yakın bir mesafede bulunan saray, bugün Resne'deki kültür hayatının da önemli bir parçası.

Ahmed Niyazi Bey, Paris'teki bir arkadaşından aldığı kartpostalda yer alan saray fotoğrafını çok beğenir ve o kartpostaldan esinlenerek bir saray inşa ettirmeye karar verir. Versay Sarayı'na ait olduğu tahmin edilen fotoğraftaki sarayın aynısının inşa edilmesini emreder.  1908 yılında başlayan inşaat 1912'de tamamlanır. Ancak Arnavutluk'ta uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden Niyazi Bey, sarayın tamamlanmış halini göremez.

Resne seramik kolonisi

25 metre yüksekliğe sahip olan Niyazi Bey sarayı, bugün bir kültür anıtı statüsünde. Yapı Dragi Tozija adıyla bir kültür evi olarak hizmet veriyor. Sarayda Makedon ressam Keratsa Visulceva'nın daimi sergisinin yanısıra, Resne seramik kolonisinin galerisi de bulunuyor. 1973 yılında kurulan koloni, Dünya genelindeki binlerce seramik kolonisi arasında UNESCO tarafından koruma altında bulunan dokuzundan biri.

Resne Seramik Kolonisi Başkanı, konuşla ilgili olarak şunları söyledi: "Resne seramik kolonisinin kırk yıllık çalışmalarına, dünya genelinden iki yüzün üzerinde seramik sanatçısı katıldı. Bu sanatçılar, şimdiye kadar yaklaşık bin eser meydana getirdi. Bunlardan 400'ü bu köşkte yer alan galeride sergileniyor.

Koloni olarak yurt içinde ve yurt dışında yaklaşık 50 sergi düzenledik. Bunlardan ikisi Türkiye'deydi. Makedonya'daki çağdaş seramik sanatını merak edenlerin, Resne'ye gelmesini tavsiye ediyorum. Bu yüzden Niyazi Bey Sarayı, Resne'nin en önemli kültür merkezleri arasında bulunuyor."

Yılın her döneminde kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan saray, ülke turizmine katkı sağlayan en önemli yapılardan biri.

 

 

Esra Hasip haber verdi

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2013, 13:00
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26