Kare kare Cape Town'un baraka çilesi (video)

Güney Afrikalı foto muhabiri Masixolo Feni, Güney Afrika’nın başkenti Cape Town’ın kanayan yarası olan baraka hayatını 'Su Hayattır' sergisinde gözler önüne serdi.

Kare kare Cape Town'un baraka çilesi (video)

Afrika kıtasında halkın yüzde 50'den fazlası baraka evler denilen derme çatma yapılarda yaşam sürüyor. Güney Afrika'da da sıklıkla rastlanan ve tenekeden yapılan bu evlerde su ve elektrik yok. Aileler, kendi imkânlarıyla altyapı ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyor.

Güney Afrika'da yaklaşık 4 milyon insan baraka evlerde yaşıyor. Güney Afrika'nın en yoksul kesiminin yaşadığı baraka evler neredeyse bir şehir büyüklüğüne ulaşan mahalleleri oluşturuyor. Ülkede şehir merkezlerinde 3, merkezden uzak olan bölgelerde de ise 1 milyona yakın nüfus baraka tipi evlerde yaşıyor.

Baraka evlerde temiz su ihtiyacı çok büyük bir sorun. Özellikle temiz su bulmakta çok büyük sıkıntı çekiliyor. Haftanın belirli günlerinde belediye evlere, konteynerlerle su getiriyor. Fakat temiz su ihtiyacının karşılanması için bu yeterli olmuyor.

"İnsanların nasıl azimle direndiğini göstermeyi amaçladım"

Kendisi de uzun yıllar baraka evde yaşayan, Cape Times gazetesinin fotoğrafçısı Masixolo Feni sıkıntılı yaşama dikkat çekmek için bir sergi açtı. Fotoğraf sergisi "Su Hayattır" adını taşıyor. Masixolo Feni, serginin çoğunlukla kişisel tecrübeleri ve yolculuğuna dayandığını söyledi.

Feni, “Dışarıdan gelen fotoğrafçıların çektiği fotoğraflar gerçekte olan şeylerin tamamını yansıtmaya yetmiyor. Burada insanlar zorluklarla direniyor. Ben de koşulları ve insanların günlük yaşamlarında nasıl hareket ettiklerini fotoğrafladım. Kötüye odaklanmak istemedim, insanların nasıl azimle direndiğini göstermeyi amaçladım” ifadelerini kullandı.

Fotoğraflamaya kendi memleketi Khayalistha’nın alt bölgesinden başladığını kaydeden Feni, şöyle devam etti: “Her türlü olayı görüntüledim. Bu resim azmi gösteriyor. Çünkü bu insanlar bu bölgeyi nasıl geliştirdiklerini sorduğumda bana inşa ettiklerini söylediler, yani, altyapılarını kendileri oluşturdular.”

Baraka evlerdeki yaşam mücadelesini fotoğraf karelerine taşıyan sergide, zorluklara rağmen kaybolmayan mutluluk, ziyaretçileri derinden etkiliyor. 

 

 

İbrahim Tığlı haber verdi

Yayın Tarihi: 04 Ağustos 2014 Pazartesi 16:07 Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2014, 16:14
YORUM EKLE

banner19

banner36