Karagöz ve Hacivat Bursa'da yaşatılıyor (video)

700 yıldır perdenin arkasından yansıyan ışıkla aydınlanır yüzleri. Yanlış anlamalar üzerine kurulu diyaloglarıdır en çok güldüren. Türk gölge oyununun kahramanları Hacivat ve Karagöz, hayal perdesi her açıldığında yeniden yaşıyor Bursa'da..

Karagöz ve Hacivat Bursa'da yaşatılıyor (video)

 

Karagöz gölge oyunu kültürü Bursa’dan çıkma bir kültürel miras. Esasen bu iki karakterin yaşayıp yaşamadığı kesin olarak bilinmiyor. Anlatılanlar rivayete dayanıyor. Bu rivayete göre; Orhan Camii inşaatı sırasında 2 komik insan birbirleri ile şakalaşıyorlar ama çalışanların o kadar çok ilgisini çekiyor ki bu diyaloglar, inşaat yarım gidiyor. İnşaatın yarım gitmesine zamanın padişah Orhan Gazi kızıyor ve Karagöz ve Hacivat’ın başlarını vurduruyor. Mutasavvıf Şeyh Kuşteri ise bu iki karakteri perdeye taşıyor. 7'den 70'e herkesi eğlendiren kahramanlar, bugün Bursa'da Karagöz Müzesi ile yaşatılıyor.

Müze, asırlar önce Bursa'dan Türkiye’ye ve ardından dünyaya yayılan Karagöz ve Hacivat gölge oyununun tüm ayrıntılarını gözler önüne seriyor. 2 galeriye sahip Karagöz müzesi ilk galerisinde panolarla gölge oyununun tarihçesini anlatırken 2. galeri geleneksel tiyatronun duayenlerinden Metin And’ın koleksiyonundan derlenen gölge oyununun tasvirlerini sergiliyor.

Müzede Raif Kaplanoğlu'nun bağışladığı Osmanlıca gazetelerdeki Karagöz-Hacivat karikatürleri de yer alıyor. Müzenin bir bölümü ise dünyanın farklı yerlerinden gelen kuklalarla zenginleştirilmiş. Karagöz müzesinde ustalar da yetiştiriliyor.

Müzenin tasvir ustalarından Ercan Aksakal, burada gölge oyununda kullanılan tasvirleri burada kendilerinin yaptığını belirterek şunları söyledi: “Önce dana derisinden veya deve derisinden yapılır gölge oyunu tasvirleri deriye tasvirleri çizdikten sonra kesim aşaması bittikten sonra işleme aşamasına geçiyoruz. İşlendikten sonra boyanan ve baskıya verilen tasvirler, bağlandıktan sonra ya oyuna hazır hale geliyor ya da müzedeki yerini alıyor.”

Bursa'da ayda 8 binden fazla kişinin ziyaret ettiği Karagöz Müzesi, Karagöz anıtının karşısında yer alıyor. Müze, galerileri, tiyatro salonu ve atölyesi ile Türk gölge oyununun efsane ikilisini gelecek nesillere aktarıyor.

 

 

Eda Sinem Bakioğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2014, 11:26

Eslem Nilay Bozdemir

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26