Kalkandelen'de Kutlu Doğum programı (video)

Peygamber Efendimiz’in doğumunun 1443. yılı nedeniyle Kutlu Doğum Haftası kapsamında Kalkandelen’de bir etkinlik düzenlendi. Ömer Tuğrul İnançer'in konuşmacı olarak yer aldığı programa ilgi yoğundu.

Kalkandelen'de Kutlu Doğum programı (video)

Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed`in (s.a.s) doğum yıldönümüne ilişkin Makedonya’daki etkinlikler, Kalkandelen şehrinde başladı. Ömer Tuğrul İnançer’in konuşmacı olarak katıldığı, tasavvuf müziğinin güçlü ismi Ahmet Özhan’ın da bir konser verdiği etkinliği Kalkan Derneği düzenledi.

Kalkandelen’i daha önce birçok kez ziyaret eden ve kendini Kalkandelenliler’in hemşerisi olarak gördüğünü ifade eden Ömer Tuğrul İnançer; Peygamberimiz Hazreti Muhammed’e Sevgi Programı adı altında düzenlenen programda yaptığı konuşmada, Allah sevgisine giden yolun Hazreti Muhammed’e duyulan sevgiden geçtiğine ve bu sevginin Müslümanlar arasında birleştirici unsur olması gerektiğine vurgu yaptı.

"Hz Peygamberi çok överseniz tanrılaştırma tehlikesine kayarsınız" şeklindeki söylemleri eleştiren İnançer, bunları gaflet olarak değerlendirdi. İnançer, tarih boyunca hiçbir zümre ya da şahsın Hazreti Muhammed’e ilahlık atfetmediğini, dolayısıyla Peygamber Efendimiz’e duyulan yoğun sevginin tehlikeliymiş gibi gösterilmemesi gerektiğini vurguladı.

Davranış biçimi haline getirilemeyen bilginin insan için sadece bir yük teşkil edeceğini söyleyen İnançer, Hazreti Muhammed’i sevmenin ilk şartının onun hayatını öğrenmek, Peygamberi kendi hayatımızda bir kılavuz haline getirmek ve ona benzemek olduğunun altını çizdi.

Kalkandelenlilerin yoğun ilgi gösterdiği Kutlu Doğum haftası etkinliğinin sonunda sanatçı Ahmet Ozhan sahne aldı. Özhan’ın tasavvuf müziği konseri, izleyicilerden büyük beğeni topladı.

 Esra Hasip haber verdi

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2014, 13:39

Eslem Nilay Bozdemir

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26