Kabil Antikacılar Çarşısı'nda bir gün (Video Haber)

Bir çok farklı medeniyete ev sahipliği yapan Afganistan'ın Antikacılar Sokağı tarihe ışık tutmakta.

Kabil Antikacılar Çarşısı'nda bir gün (Video Haber)

 

Başkent Kabil'deki Antikacılar Sokağı'nda, binlerce yıllık bir medeniyet ve farklı etnik grupların tarihine sahne olan Afganistan'ın kültürel zenginliğini görmek mümkün... Kabil'deki Antikacılar Çarşısı, gümüş ibrikler, çeşitli estrümanlar, takılar, 19. asırdan kalma tüfek ve tabancalar, farklı kültürlere ait ev eşyaları ve süslemeler ile yüzyıllar öncesinden bugüne geleneksel el sanatlarını yansıtan bir zaman tünelini andırmaktadır.

Çarşı, Nuristanlılar'ın ahşap ev malzemelerinden, Horasan tarzı ortaçağ kılıç - kalkan takımlarına kadar göz kamaştıran pek çok tarihî eseri bir arada görme imkânı tanımaktadır.

Her geçen gün antika koleksiyonuna yeni parçalar eklenen çarşıda, kimisi asıllarının taklidi olsa da çoğu parçaların en az 150 yıllık bir geçmişe sahip olduğu bilinmekte...

Çarşıdaki esnaflardan bazısı koleksiyoncu babanın antikacı evlatları olarak, gelen turistlere satış yapıyorlar. Tarihî eserlerin kimi Nuristan'dan, kimi Herat'tan gelirken, bazen de antikacılar kendileri gidip bulundukları yerlerden getirmekteler. Değersiz ve kullanılmaz olarak görülen eşyaları köylerden ve kırsal bölgelerden alarak çarşıya getiren tecrübeli koleksiyonerlerin ellerinde gerçek değerini bulan eski halk çalgıları ve kalkanlar gerçek değerini, çarşının en çok tercih edilen antikaları...

Kabil'in Antikacılar Çarşısı'ndaki bu eserler bir gün dünyanın herhangi bir köşesindeki bir evde yer alacakları günü sabırla beklemekteler.

 

 

Levent Öztürk bildirdi

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2013, 15:37
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13