İznik çinileri Tunus'ta sergilendi (video)

Motifleri ve renkleriyle dillere destan bir güzelliğe sahip olan İznik çinileri Tunus'a taşındı. Proje kapsamında İznik çinilerinin teknik özelllikleri katılımcılarla paylaşıldı.

İznik çinileri Tunus'ta sergilendi (video)

İznik çinileri yedinci kez Tunus'ta sergilendi. Emsalsiz çini örnekleri, Tunus Sidi Kasım Cezili Kültür Merkezi'nde düzenlenen porselen ve çini sanatı günleri etkinliğinde görücüye çıktı. Etkinlikler kapsamında atölye çalışmaları yapıldı, taşın sanata dönme hikayesi anlatıldı.

Atölye çalışmalarına Uludağ Üniversitesi İznik Yüksek Okulu öğretim üyesi Senanur Gündoğdu konuk oldu. Usta sanatçı, İznik çinisinin teknik özelliklerini anlattı, geleneksel Türk seramiklerinin farklı türlerine değindi. Gündoğdu konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “İznik çinisi üzerine çalışmalar yıllarca yaptık. Büyüklerimle birlikte bu işi öğrenmeye çalıştım. Büyüklerimden yardım aldım. Tunus'a ikinci gelişim. İznik çinisi üzerine bu sene gelebildim. İznik ilçesinin tanıtımı, İznik ilçesinin önemini, İznik çinisinin önemi ve neden hâlâ günümüzde çok başarılı bir şekilde var olduğunu anlatmaya geldik.”

Yeni ustaların yetişmesi için çaba harcıyoruz

Tunuslu sanatseverlerden yoğun ilgi gören etkinlik Tunus Ulusal Seramik Merkezi ev sahipliğinde gerçekleşti. Tunus Ulusal Seramik Merkezi Direktörü Muhammed Haşişa, etkinlikle alakalı şu şekilde konuştu: "Tunus'ta Osmanlı seramik sanatı konusunda teknik donanıma sahip çok fazla sanatçı mevcut değil. Bu sebeple 7 yıldır düzenlediğimiz etkinliklerle, yeni ustaların yetişmesi için çaba harcıyoruz. Özellikle İznik çinisi bu alanda en ilgi çeken ve en beğenilen tarzlar arasında. Türkiye'den de eğitimcilerin aramızda olmasından dolayı mutluyuz. Bizi kırmayıp geldikleri için teşekkür ediyorum. Tunus'ta geçmişin mirası bu sanatın devam etmesi, gelişmesi için katkı sunan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

Tunus'ta Osmanlı ve Endülüs mimarisinin seçkin örneklerini süsleyen çini sanatı, yeniden keşfedilme yolunda. Neredeyse yok denecek kadar az olan sanatçıların daha fazla artması için Kültür Bakanlığı ve Sanayi Bakanlığı etkinlikleri destekleme kararlılığında.

 

Zahit Kaplan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2015, 14:57
YORUM EKLE

banner19