İstiklal Marşı'nın artistik değeri çok yüksektir

İstiklal Marşı Derneği kurucusu, Türk edebiyatının önemli ismi İsmet Özel, istiklal şairi Mehmet Akif Ersoy'u ve İstiklal Marşı'nı anlattı. Ümmü Gülsüm Sarıoğlu yazdı.

İstiklal Marşı'nın artistik değeri çok yüksektir

 

 

İstiklal Marşı'nın ilk sözleri Ankara'da Taceddin Dergâhı'nın duvarlarına kazınmıştı. Her kelimesine yüzlerce vatan evladının canını feda ettiği özgürlük, Akif'in kalemiyle en güzel ifadesini buldu.

İstiklâl Harbi yıllarında milli mücadele ruhunu güçlendirmek amacıyla başlatılan milli marş yarışmasında, açık ara ile birinci olan 724 şiirden biriydi İstiklal Marşı.

En iyisi Akif’in şiiriydi

İsmet Özel, İstiklal Marşı’nın bir yarışma sonucunda ortaya çıktığını söylediklerini, hâlbuki yarışmaya katılan metinlere bakılınca, Akif'in şiiriyle diğer metinler arasındaki akıl almaz mesafenin, hemen herkes tarafından fark edilebileceğini söyledi.

O yıllarda Burdur Milletvekili olan İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy'un yazdığı şiir, coşkulu alkışlarla mecliste kabul edilmişti. Şiir, o günden bu yana Türk milletinin sesi oldu.

İlk kez camide okunmuştu

Özel, İstiklal Marşı hakkında şunları söyledi: "Birçok insan, daha İstiklal Marşı Meclis’te kabul edilmeden önce karşı çıktılar buna. Ama benim zaman zaman söylediğim gibi, İstiklal Marşı ilk defa camide okunmuştur. Ayrıca İstiklal Marşı, TBMM'nin de kabul ettiği bir metindir. Yani henüz Türkiye Cumhuriyeti ortaya çıkmadan önce, hukuki değeri olan bir metindir. Yani bir çeşit kanundur İstiklal Marşı."

Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı’nı, şiirlerini topladığı “Safahat” kitabına dâhil etmediğini söyleyen İsmet Özel, "Mehmet Akif, İstiklal Marşı’nı, 'O benim eserim değil, milletin eserdir!' dediği için Safahat'a almadı. Yani kendi yazdığı şiirlerini topladığı cilde. Bu çok yerinde bir hareket. Çünkü İstiklal Marşı, Türk milletinin bir şekilde kefeni yırtma azminin beyan edildiği metindir" şeklinde konuştu.

Edebi olarak tetkike değer bir şiir

Mehmet Akif Ersoy'u şair kimliğiyle değerlendiren İsmet Özel, İstiklal Marşı’nın şiirsel sesinin de çok güçlü olduğunun altını çizdi. Şair İsmet Özel, "Mehmet Akif, sanat gücünün çok parlak taraflarını İstiklal Marşı’nda göstermiştir. Bu bakımdan edebi olarak da İstiklal Marşı, tetkike değer bir metindir.

Yanı sıra İstiklal Marşı’nın artistik değeri de çok yüksektir. Dünyada da böyle bir milli marş yoktur ki, hem sanat eseri olarak kendini kabul ettirsin, hem de normal olarak o milletin metni olsun" ifadelerini kullandı.  

41 mısra ve 10 kıtadan oluşan İstiklal Marşı, Taceddin Dergâhı’nın duvarlarına kazındığı günden bu yana, Türkiye Cumhuriyeti'nin milli marşı olarak yankılanıyor.

 

 

Ümmü Gülsüm Sarıoğlu yazdı

Yayın Tarihi: 31 Aralık 2013 Salı 15:01 Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2014, 16:20
banner25
YORUM EKLE

banner26