İstanbul'un vefa durakları (video)

İstanbul'da hayata geçirilen özel bir projeyle, İstanbul'un farklı bölgelerindeki otobüs duraklarına sanat, siyaset ve edebiyat dünyasına damga vuranların isimleri verildi. Mehmet Akif Ersoy, Kemal Sunal ve Adnan Menderes'in yaşatıldığı vefa duraklarında özel tasarımlar da uygulandı.

İstanbul'un vefa durakları (video)

Türkiye'nin unutulmaz isimleri, yüzleri, sesleri, siyasetçileri İstanbul'da hayata geçirilen özel bir projeyle otobüs duraklarına taşındı. Her biri hayat hikayeleri ve deklanşöre yansıyan görüntüleri ile İstanbul'un tarihi meydanlarındaki vefa duraklarında yaşatılmaya devam ediyor. Özel bir proje olarak İETT tarafından tasarlanan vefa durakları, 2014 yılında hayata geçirilmişti.

Toplumun önde gelen ve unutulmayan şahsiyetlerinin yaşam öyküleri bir bir vefa duraklarına işlendi. Proje kapsamında şimdiye kadar uygulanan yerlerin sayısı 10'u geçti. Vefa duraklarının konulduğu ilk adresse Fatih ilçesi oldu. İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı büyük etiketlerle durağa giydirildi.

İETT yetkilisi Cevdet Güngör dikkat çeken projeyle alakalı şu sözleri sarfetti: "İETT vefa durakları yaklaşık 2 yıl önce başladı. Mehmet Akif ile. Fatih'te yaşamış bir şair olduğu için burayı seçtik. Projede amacımız halkın, ülkemize damgasını vurmuş kişiler hakkında bilgi sahibi olmaları ve böylece kültür köprüleri kurmak.”

Türkiye'ye ve dünyaya mal olmuş değerler

Vefa duraklarının büyük bir bölümünü sanat dünyasına mal olmuş isimler oluşturuyor. 15. ölüm yıl dönümünde usta komedyen Kemal Sunal anısına Bahçelievler Kemal Sunal Caddesi'ndeki bir otobüs durağı, Sunal'ın akıllara kazınan filmleri ile kaplandı.

Şarkılarıyla bir döneme damga vuran Barış Manço’nun anısına Kadıköy’de bulunan Barış Manço adlı İETT durağına özel tasarım görseller koyuldu. Zincirlikuyu'daki Zeki Alasya Durağı'nda ise Alasya'nın hayat hikayesi ve rol aldığı sinema, dizi filmleri yer aldı.

2008 yılında hayatını kaybeden yapımcı Osman Yağmurdereli için de Aşiyan'da özel bir durak tasarlandı. Projede yer alan isimler arasında sanat dünyasına adını yazdırmış şahsiyetlerin yanı sıra siyasetçiler de bulunuyor. Bunlardan Edirnekapı, Topkapı ve Ulubatlı'da bulunan üç durak Adnan Menderes'in hayatı ve fotoğraflarıyla bezeli.

İETT yaptığı bu projeyle hem durakta bekleyenlere Türkiye'ye ve dünyaya mal olmuş değerleri tanıtmayı, hem de bir vefa örneği sergilemeyi amaçlıyor.

 

Yusuf Sami Kamadan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2015, 14:05
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13