İstanbul'un ilk ve tek fotoğraf müzesi (video)

Fatih Belediyesi ve Fotoğraf Dostları Derneği tarafından 5 yıl önce kurulan İstanbul Fotoğraf Müzesi, şehrin ilk ve tek fotoğraf müzesi. Fotoğrafın tarihi serüvenine ışık tutan müze; sergilerin yanı sıra, eğitim etkinliklerine de ev sahipliği yapıyor.

İstanbul'un ilk ve tek fotoğraf müzesi (video)

İstanbul'un ilk ve tek fotoğraf müzesi, Fatih Belediyesi ve Fotoğraf Dostları Derneği'nin işbirliğiyle 2011 yılında kuruldu. O günden bu yana hizmet veren İstanbul Fotoğraf Müzesi, Fatih'in tarihî dokusunu koruyan Kadırga semtinde bulunuyor.

Fotoğraf kültürüne katkı sağlamak ve bu sanatın desteklenmesi amacıyla 1000 metrekarelik alana kurulu müzede, 5 fotoğraf galerisinin yanı sıra bir de kütüphane var. Fotoğraf sanatının gelişmesine yönelik proje ve eğitimlere kapı aralayan müze, koleksiyonlar, sergiler, yayınlar, fotoğraf arşivleri ve etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Burada ilk fotoğrafın elde edildiği andan itibaren fotoğrafın tarihine ve bugününe tanıklık etmek mümkün. Fotoğraf tarihinde meydana gelen önemli gelişmelerin gözlemlenebileceği fotoğraf tarih şeridiyse, ziyaretçilerini fotoğrafçılık tarihinde bir yolculuğa çıkarıyor. Fotoğrafın başlangıcı olarak kabul edilen 1826'dan başlayan şeritte, Türkiye'de fotoğrafın hangi süreçten geçerek günümüze geldiği detaylı bir şekilde görülebiliyor.

1839'da Osmanlı Devleti'nin resmî yayın organı olan Takvim-i Vekayi'de fotoğrafın ''sanat-ı garîbe'' olarak duyurulduğu belge de bunlardan biri. Müzede sergilenenler arasında 1951 yılı Alman yapımı devasa fotoğraf makinesi dikkat çekiyor.

Farklı aralıklarla süreli ve kalıcı sergilerin düzenlendiği müze bünyesinde kurulan bir yayınevi de mevcut. Fotoğrafçılık mecrasına 3 yayını ile katkı sağlayan yayınevinin kitapları arasında "İz Bırakanlar'', ''Merhaba Kadırga'' ve ''Fotoğrafımızda Bugün ve 2011'' isimli eserler yer alıyor.

Fotoğraf sanatçılarını ve takipçilerini bir araya getiren İstanbul Fotoğraf Müzesi, fotoğraf tutkunlarından yoğun ilgi görüyor.

 

Arzu Hilal Aslanoğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2016, 15:12
banner12
YORUM EKLE

banner19