İstanbul'un Anadolu Yakasını Katman Katman Kazmak (video)

İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nde şehrin tarihi ve arkeoloji mirası hakkında önemli bir sergi açıldı. "İstanbul'un Anadolu Yakasını Katman Katman Kazmak" adlı sergi kapsamında şehrin farklı semtlerinde yapılan kazılardan elde edilen objeler sanatseverlerle buluşuyor.

İstanbul'un Anadolu Yakasını Katman Katman Kazmak (video)

İstanbul Arkeoloji Müzeleri, arkeolojik kazılar ışığında yepyeni bir sergiye kapılarını açtı. Sergi "İstanbul'un Anadolu Yakasını Katman Katman Kazmak" adına sahip. Küçükyalı, Aydos, Dragos, Samandıra ve Pendik'te uzun süredir devam eden kazılarla ortaya çıkartılan pek çok obje sergi için bir araya getirildi. Kaplar, çömlekler, bilezikler ve 2’nci Abdülhamid Han döneminde bastırılan sikkeler, kentin farklı dönemlerindeki gündelik yaşantıya ışık tutan eserler arasındaydı.

Bizans ve Osmanlı dönemlerinde devletin fiziki ve sembolik merkezi olan İstanbul'da bu mirasın en büyük taşıyıcısı Tarihi Yarımada'ydı. Geçmişin anıtsal izlerini korumaya devam eden bölge, her iki başkent döneminde de duvarlarının ötesinde kurulan banliyö oluşumları ile genişledi. Banliyö konutları, tarım arazileri, manastır yapıları ya da camiler, yollar, mezarlıklar bu dönemlerde kentin kendine has yapıları olarak dikkat çekti. Bu tarihi banliyö oluşumlar İstanbul'un modern yapılanmasıyla birlikte zamanla yok olmaya ve tarih sayfalarından silinmeye başladı.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nin Anadolu yakasında sürdürdüğü kazı çalışmalarının bulguları ilk kez bu sergiyle gün yüzüne çıktı ve geniş kitlelere ulaştı. Serginin önemiyse geç Antik'ten, geç Bizans ve erken Osmanlı dönemlerine uzanan beş farklı yerleşim yerindeki banliyölerin zenginliğini ortaya koyması. Sergide öne çıkanlar arasında Kartal'da 6’ncı yüzyılda inşa edilen hamamın ısıtma sistemine dair parçalar ve Marmaray projesi kapsamında Pendik'de yürütülen kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkartılan mezar taşları bulunuyor. İstanbul'un en yüksek noktası Aydos'daki kale ile Sancaktepe'deki Damatrys Sarayı'nın inşasında kullanılan harç ve yapı maddelerini de bu sergide görmek mümkün.

Farklı medeniyetlerin izinde koca bir tarihin yansımalarını gün ışığına çıkartan "İstanbul'un Anadolu Yakasını Katman Katman Kazmak" sergisi 31 Aralık'a kadar ziyarete açık kalacak.

 

Ayşe Sonuşen

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2016, 13:39

Eslem Nilay Bozdemir

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26