İstanbul'un ağır kışları bu sergide (video)

1929 - 1954 yıllarında İstanbul'da yaşanan en ağır kış bir sergiye konu oldu. Şehrin hafızasına yerleşen bu kış hikayesi, film karelerini andıran fotoğraflarla yeniden hatırlandı.

İstanbul'un ağır kışları bu sergide (video)

İstanbul'da en ağır kışların yaşandığı 1929 ve 1954 yıllarına ait siyah beyaz fotoğraf kareleri bir sergide biraraya getirildi. Caddebostan Kültür Merkezi'nde sergilenen fotoğraflar “İstanbul Kış Günlüğü Sergisi” için bir araya geldi. Sergi fotoğraf tarihçisi ve koleksiyoneri Cengiz Kahraman'ın “İstanbul Kış Günlüğü” kitabından esinlenerek hayata geçirildi.

23 Şubat 1954 tarihli gazeteler karın İstanbul'da hayatı felce uğrattığını yazdı. Ama ertesi gün olacakları kimse tahmin etmemişti. 24 Şubat'ta Romanya'dan Karadeniz'e dökülen, Tuna Nehri'nden koparak gelen buzlar Boğaz'ın girişini kapladı. Şehrin hafızasına yerleşen bu kış hikayesi, İstanbul'un binbir yüzünden birini bugüne taşıdı.

Film karelerini andıran sergideki fotoğrafların bir çoğu dönemin fotoğraf muhabirleri tarafından çekildi. Sergi sayesinde “İstanbul Boğazı dondu, Sarayburnu'ndan Üsküdar'a yürüyerek geçenler oldu" efsanesi belgelendi. Şehrin hafızasına yerleşen bu kış hikayesi, istanbul'un binbir yüzünden birini bugüne taşıdı.

O yıllarda yaşanan kışa ışık tutan sergi, zengin bir arşivi de bir arada görme imkanı sundu. İstanbul Kış Günlüğü sergisi, 10 Ocak'a kadar İstanbul'un en soğuk günlerine tanıklık etmek isteyenler için Caddebostan Kültür Merkezi'nde açık kalacak.

 

Ayşe Sonuşen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2016, 11:18
banner12
YORUM EKLE

banner19