İstanbulensis Şiir Festivali Sona Erdi (video)

4’üncü Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali sona erdi. Sultanbeyli Belediyesi tarafından düzenlenen festivale, bu yıl 15 ülkeden 38 şair katıldı.

İstanbulensis Şiir Festivali Sona Erdi (video)

İran'dan Güney Afrika'ya, Bosna Hersek'ten İspanya'ya 4 kıtadan şairleri İstanbul'da buluşturan Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali sonlandı. Sultanbeyli Belediyesi tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenen festival kapsamında 3 farklı mekânda gerçekleştirildi programlar... Adını, dünyada sadece Sultanbeyli sınırları içerisinde yetişen ''İstanbulensis'' çiçeğinden alan festivale 15 ülkeden 38 şair katıldı. Dünyanın farklı ülkelerinden geceye katılan şairler şiirlerini İstanbullu şiirseverler için okudu.  4’üncü Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali’nin  bu yılki ana temasıysa göç oldu. Tema Filistinli ünlü şair Fatva Tukan’ın “Yurdumda ölmek yeter bana” sözlerinden ilhamla belirlendi.

Etkinliğe katılan şair Şemsettin Küzeci, şiir festivali hakkında şu ifadeleri kullandı: “Irak’ta, Suriye’de ve Orta Doğu’nun muhtelif bölgelerinde göç önemli bir sorun. Bu programımızın ana teması. Şiir insanın ruhunu okşayan önemli bir duygudur. Biz şiirle derdimizi kamuoyuna anlatabilirsek ne mutlu.”

Festivale katılan bir diğer şair Aida Zeynalova da şu şekilde konuştu: “Burada birçok milletten şair bulunuyor. Beni bu konuyla davet ettiklerinde çok sevindim, çok mutlu oldum. Çünkü bizim Karabağ’ımız kaç yıldır işgal altında. Milyonlarca kişi göç etti. Göç herkesin hayatında hasret demek.”

4’üncü Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali'nin kapanış programı, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın katılımıyla Sultanbeyli Kültür Merkezi’nde gerçekleştırildi.

 

Ayşe Sonuşen

Yayın Tarihi: 31 Mayıs 2016 Salı 17:17 Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2016, 17:17
banner25
YORUM EKLE

banner26