İstanbul'da Uluslararası İslamofobi Konferansı (Video Haber)

İstanbul'da düzenlenen Uluslararası İslamofobi Konferansı'nda İslam karşıtlığı medya üzerinden tartışıldı. Katılımcılar, medyanın Müslümanlarla ilgili sadece "kötü haberler" yapmasına dikkat çektiler.

İstanbul'da Uluslararası İslamofobi Konferansı (Video Haber)

 

İstanbul'da düzenlenen Uluslararası İslamofobi Konferansı'nda İslam karşıtlığı medya üzerinden tartışıldı. Katılımcılar, medyanın Müslümanlarla ilgili sadece "kötü haberler" yapmasına dikkat çektiler. Yapılan araştırmalar çerçevesinde, militanların ve aşırıcıların daha çok haber olması, Amerikan kamuoyunda da Müslümanları kötü göstermesi için bir sebeptir. Huffington Post yazarı Nathan Lean, Amerikan medyasının Müslümanlarla ilgili daha ziyade kötü haber yaptığına değindi. Lean, konuşmasında Boston maratonuna düzenlenen saldırının ardından çıkan haberlerin İslamofobinin ne boyutlara ulaştığını gösterdiğini dile getirdi.

Konferansın organizatörü basın yayın ve enformasyon genel müdürü Murat Karakaya, medyanın İslamofobi konusunda iki taraflı bir rol oynadığına değinerek şunları söyledi: "Medya normalde iletişim kanalıdır. Bir mecradır. Ama İslamofobi konusunda bazen iletişim kanalı olmanın çok ötesinde bizzat bu işin mihrakı olarak da rol üstlenebiliyor. Biz buna dikkat çekiyoruz. Buna dikkat çekilerek, önüne geçilmesi gerekiyor. Ama onun ötesinde, müspet anlamda da yapabilecek çok şey var. Dikkatlerin bu yöne çekilmesi belki karşı bir kutup olarak da, işbirliği üzerine kardeşlik üzerine gerçekleşebileceğini dile getirerek, olumlu bir rol üstlenilebilir. Bu konferansta biz hem olumlu yanıyla hem olumsuz yanıyla ikisinin üzerinde de duruyoruz."

Avrupa demokratik değil

Konferansa katılan konuşmacıların ele aldığı bir diğer konu da farklı ülkelerde yaşayan Müslümanların karşılaştığı problemlerdi. Katılımcılar, ABD ve Avrupa ülkelerinde yaşayan Müslümanların farklı önyargılarla karşı karşıya olduğuna işaret ettiler. Zaytuna Üniversitesi'nin kurucusu Hatem El-Bazyan şöyle konuştu: "Konu İslamofobi olduğunda Avrupa, ABD'den biraz daha farklı. Avrupa toplumları da, ABD'yle karşılaştırıldığında, daha homojen bir yapıda. Müslümanlar, Avrupa'da uzun süredir yaşamalarına rağmen AB ülkeleri sömürgeci zihniyetlerinden kurtulabilmiş değiller. Mesela Fransa, halen eski sömürgelerinden özür dilemedi. Ayrıca Avrupa'da yaşayan Müslümanların çoğunun daha yoksul kesimden gelirken, Amerika'dakiler daha eğitimli ve daha orta sınıf vatandaşlar."

Avrupa'daki Müslümanların meselelerine dikkat çekmek için kurulan 'Avrupa Müslümanları İçin Sosyal Bağlantı Girişimi' platformu genel sekreteri Başi Kureyşi de kurum olarak amçlarını şöyle açıkladı: "Avrupa birçok ülkeye demokrasi dersi veriyor. Ancak konu Müslümanlar olunca demokratik ifadelerinden vazgeçiyorlar. Aslında Avrupa demokratik bir yer değil. Maksadımız Müslüman dünyasının uyanmasına vesile olup, onlara hayatlarını daha iyi hale getirebileceğimizi anlatmak. Onları da hayatlarında söz sahibi yapmayı, Avrupa'da Müslümanlara karşı yapılan ayrımcılığı durdurmayı hedefliyoruz."

Müslüman olmayanların sempatisi kazanılmalı

Konferansta, İslamofobinin yükseliş sebepleriyle ilgili birçok konu ele alınırken, katılımcıların bazıları, ekonomik kriz ile birlikte artan yabancı düşmanlığının İslam karşıtlığı özelinde arttığını ifade ettiler. Irkçı partilerin yükselmesinin de İslamofobinin artmasında rol oynadığı belirtildi. Araştırmacı yazar Yasin Aktay, "İslam karşıtlığının artmasındaki en önemli sebebin İslam ülkelerinin daha güçlü ve görünür olmasından kaynaklandığını" ifade etti.

Uluslararası İslamofobi konferansına katılanlar, Müslüman korkusu algısıyla birçok farklı katmanda mücadele edilebileceğini savunurken, Alman araştırmacı Astrid Böttricher, İslamofobiyle yasalar yoluyla mücadele edilmesi gerektiğini belirtti. Yasin Aktay ise İslamofobiyle mücadelede güçlü bir ülkenin girişimlerinin öneminin altını çizerken, uluslararası kamuoyunda Müslüman olmayanların sempatisini kazanmanın da önemli olduğuna değindi. Avukat Fatma Benli ise İslam karşıtı davranışlara maruz kalanların yerel otoritelere müracaat etmelerini tavsiye etti. Bu konuda birçok davayı tekrar açtığını ifade eden Benli, mahallî otoritelerin gerekli cezayı vermemesi durumunda, sivil toplum teşkilatlarıyla çalışarak meselenin uluslararası platforma taşınabileceğini vurguladı.

Uluslararası İslâmofobi konferansı'na katılan isimler arasında bulunan İngiltere'nin ilk Müslüman bakanı Şahid Malik ise konuşmasında kısaca şu noktalara temas etti: "Avrupa'ya ve ABD’ye nazaran İngiltere'de yaşayan bir Müslüman olmak daha kolaydır. Tüm Avrupa'da olduğu gibi İngiltere'de de Müslüman olmanın zorlukları var tabii ki. Ancak Avrupa'nın geri kalanına oranla bu zorlukların daha az olduğunu görüyoruz. Birçok ülke de İngiltere'den örnek almalı. Çünkü İngiltere'de Müslümanlar sosyal veya politik hayattan soyutlanmıyor. Dürüst olmalıyım ki çocukluğumda ve okulda birçok kez dışlandım ve şiddet gördüm. Ama son 20 sene içerisinde İngiltere, azınlıklara karşı daha toleranslı bir ülke haline geldi. İngiltere'de hâlâ İslâmofobi olmasına rağmen, ülkenin doğru yolda ilerlediğini düşünüyorum."

 

 

Begüm Kahraman haber verdi

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2013, 11:10
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13