İstanbul'da İran filmleri rüzgarı esti (video)

Mimar Sinan Üniversitesi öncülüğünde İran sinemasının seçkin örneklerini İstanbul’a taşıyan İran Filmleri Haftası, İstanbullu sinemaseverlere 3 gün boyunca unutulmaz bir sinema şöleni yaşattı.

İstanbul'da İran filmleri rüzgarı esti (video)

 

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde düzenlenen 'İran Filmleri Haftası'nın açılış töreni, Mimar Sinan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Caner Karavit, İran Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Hasan Şabani ve Yoksullar filminin yönetmeni Muhammed Rıza Arab'ın katılımıyla gerçekleşti.

10 Aralık Salı günü başlayan ve dün sona eren İran Filmleri Haftası boyunca, Muhammed Rıza Arab, Mustafa Şayesete ve Rıza Attaran gibi son dönem İran sinemasının özgün yönetmenlerine ait 7 film Türkçe altyazılı olarak gösterime girdi.

TRT Türk’ün sorularını cevaplayan ünlü yönetmen Muhammed Rıza Arab, İstanbul’da olmaktan son derece onur duyduğunu söyledi. Arab, “Yoksullar filmimle burada olmak ayrıca güzel. Sinema iki kültür arasında köprü rolü oynuyor. Bu etkinliğin hedefi İran ve Türk kültürlerini bir araya getirmek Yılmaz Güney’in yol filmi Türk sinemasında en sevdiğim filmlerden diyebilirim” diye konuştu.

Mustafa Şayeste de İran ve Türkiye’nin ortak bir kültürü paylaştığını bu nedenle İstanbul’da olmanın kendisini memnun ettiğini söyledi. Şayeste, “Türkiye’de özellikle bu üniversitede gerçekleşen İran filmleri haftası etkinliği benim için çok önemli. Çünkü İran ve Türkiye uzun süredir ortak bir kültürü paylaşıyor. Tarihi ve kültürel olarak pek çok ortak noktaya sahiptirler. Burada olmaktan mutluyum” diye konuştu.

 

 

Ümmü Gülsüm Sarıoğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2013, 11:27
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13