İstanbul'da İki Gün Boyunca Balkanlar Konuşuldu (video)

Uluslararası Lisansüstü Balkan Çalışmaları Sempozyumu, Bilim ve Sanat Vakfı’nın evsahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirildi. İki gün süren sempozyumda, 14 oturumda 54 bildiri sunuldu.

İstanbul'da İki Gün Boyunca Balkanlar Konuşuldu (video)

Uluslararası Lisansüstü Balkan Çalışmaları Sempozyumu, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile Türkiye Araştırmaları Merkezi’nin ortaklığında Bilim ve Sanat Vakfı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. "Türkiye ve Balkanlar Arası İlmi Münasebetlerin Güçlendirilmesi" başlıklı proje kapsamında düzenlenen etkinliklerden biri olan sempozyum, 13-14 Mayıs tarihlerinde 2 gün boyunca yerli - yabancı akademisyenleri ve öğrencileri ağırladı.

Din, tarih, sanat, sosyo-ekonomik ve siyasi etkileşim başlıkları altında gerçekleşen sempozyumun ilk oturumunda Kosova'daki kimlik ve siyasi ilişkiler ele alındı. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Aydın Babuna'nın üstlendiği oturuma Riad Domazeti, Mirlind Behlüli ve Behar Sadriu konuşmacı olarak katıldı. Londra Üniversitesi'nde doktora öğrencisi olan Behar Sadriu ''Kosova'da Yardım Paradigmaları'' konulu tebliğini dinleyicilere sundu. Sadriu etkinlik hakkında şu ifadeleri kullandı: “Bugün gerçekleşen oturum gerçekten çok iyiydi. Düzenlenen bu 2 günlük programa dünya genelinden birçok insan katılmış durumda. Ben Kosova'da yer alan yardım kuruluşlarının rolünü ele aldım. Ayrıca Kosova-Sırbistan ikili ilişkilerinden ve Osmanlı döneminden bugüne Kosova’daki İslami kuruluşlardan bahsettik. Boğaziçi Üniversitesinden Prof. Dr. Aydın Babuna Balkan tarihi ve Doğu Avrupa çalışmaları hakkında bir konuşma yaptı. Çok faydalı bir program oldu.''

Balkanlara dair birçok mevzu konuşuldu

Sempozyum kapsamında düzenlenen oturumlarda Balkanlar’da tarihi ve sanatsal miras, göç ve azınlıklar, güncel sosyo-politik ilişkiler, Osmanlı serhadları ve diplomasi gibi konular konuşuldu. Balkan coğrafyasına odaklanan çalışmaları buluşturan programda doktora öğrencileri de söz aldı.

Sempozyumun “Balkanlar’daki Hukuk ve Politika” başlıklı oturumunun moderatörlüğünü Ali Erken üstlenirken; oturuma Denis Ljuljanovic, Faruk Tekşen, Fjolla Spanca ve Hilal Numanoğlu konuşmacı olarak katıldı. Hilal Numanoğlu konuşmasında 1999 Kosova İç Savaşını ele aldı.

Sempozyumda gerçekleşen bir diğer oturumda ise Dubrovnik Cumhuriyeti ile Bosna eyaleti arasındaki ilişkiler masaya yatırıldı. ''Balkanlarda Bir Osmanlı Akıncısı: Gazi İskender Paşa'' başlıklı konuşma da sempozyumun bildirileri arasında yer aldı.

Uluslararası Lisansüstü Balkan Çalışmaları Sempozyumu katılımcıların sorularının cevaplanmasıyla son buldu.

 

Arzu Hilal Aslanoğlu

Yayın Tarihi: 19 Mayıs 2016 Perşembe 10:36 Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2016, 10:36
banner25
YORUM EKLE

banner26