İstanbul'da Güney Asya Müslümanları sempozyumu (video)

İstanbul, “Uluslarası Türkiye ve Güney Asya Müslümanları” sempozyumuna evsahipliği yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın desteklediği sempozyum, Türkiye'de Urdu dili eğitiminin 100. yılına adandı.

İstanbul'da Güney Asya Müslümanları sempozyumu (video)

İstanbul'da “Uluslarası Türkiye ve Güney Asya Müslümanları” sempozyumu gerçekleşti. Geçmişten günümüze yeni bir perspektif alt başlığına sahip sempozyum İstanbul Üniversitesi Urdu Dili ve Edebiyatı Anabilim dalı tarafından Türkiye'de Urdu dili eğitiminin 100. yılı dolayısıyla düzenlendi. Sempozyum İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın katkılarıyla hayata geçirildi.

Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Halil Toker programdaki konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "Bilindiği üzere Güney Asya Müslümanları yani Pakistan, Hindistan ve Afganistan'ı da buna dahil edersek bir açıdan ve Bangladeş Müslümanları'nın da Türkiye'ye yüzlerce yıl devam eden ilgisi var. Bu ilginin bir vasıtası da Urdu dili. Urdu dilinin ortaya çıkmasının biliyorsunuz en önemli sebebi Gazneliler döneminde Hindistan'a yapılan Türk akınları. Urdu dili de Hindistan halklarıyla Türk ordularının birlikte yaşam sürmeleriyle ortaya çıkmış bir dil. O yüzden ismi Ordu, Urdu."

"Türkiye ile bu tarz yakınlaşmaların olması büyük mutluluk"

Dünyanın farklı ülkelerinden 107 akademisyeni buluşturan sempozyum 3 gün süreyle 20 oturuma ev sahipliği yaptı. Sempozyumda Türkiye ve Güney Asya Müslümanları arasındaki tarihi ve kültürel ilişkiler mercek altına alındı. Balkan savaşları döneminde Güney Asya Müslümanları tarafından Türkler'e yapılan yardımlar, Hindistan hilâfet hareketi ve dünyada Urdu dili gibi konular, sempozyumun sunumları arasındaydı.

Programa katılan Pencap Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammed Kamran şu ifadeleri kullandı: "Böylesine harika bir programı düzenlediği için İstanbul Üniversitesi'ni tebrik ediyorum. Bugün burada programda olmaktan dolayı gurur duyuyorum. Türkiye ile bu tarz yakınlaşmaların olması büyük mutluluk."

İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen sempozyum çok sayıda izleyici tarafından da ilgiyle izlendi. Programın katılımcılarından bir Urduca öğrencisi ise etkinliği şu sözlerle değerlendirdi: "İstanbul Üniversitesi'nde 3. sınıf öğrencisiyim. Urdu Dili ve Edebiyatı okuyorum. Bugün burada Urdu dilinin 100 yılını kutluyoruz. Bu yüzden de Doğu ülkelerinden çeşitli profesörlerimiz, konsolosluklardaki kişiler ve rektörlerimiz geldi."

Uluslarası Türkiye ve Güney Asya Müslümanları sempozyumu kapsamında bir de sergi açıldı. Türkiye ve Güney Asya ülkeleri arasındaki ilişki fotoğraf ve resimlerle gözler önüne serildi.

 

Yusuf Sami Kamadan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2015, 15:13
YORUM EKLE

banner19