İstanbul'da bir Ramazan geleneği: Bayezid Kitap Fuarı (video)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğiyle düzenlenen Beyazıt kitap fuarı her Ramazan ayında tekrarlanıyor. Ramazan ayının ilk gününden bu yana kitapseverlerin yoğun ilgi gösterdiği fuar sona erdi.

İstanbul'da bir Ramazan geleneği: Bayezid Kitap Fuarı (video)

İstanbul'da Ramazan ayıyla beraber kapılarını açan Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı bu yıl 34. kez gerçekleştirildi. Ramazan ayının bitimine sayılı günler kala Türkiye Diyanet Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle hayat geçirilen fuarın da sonuna gelindi.

Okur yazar buluşmalarına ev sahipliği yapan fuara 180 yayınevi katıldı. Fuardaki bir yayınevinin stand yetkilisi fuarı şu sözlerle değerlendirdi: "Bu sene iftarın belki geç olmasından kaynaklanabilir veya başka faktörler de olabilir. Sanki geçen senelere nazaran daha durgundu. Ama yine de şükür diyelim yani. İyiydi.”

Gece 24.00'e kadar açık olan fuarda pekçok etkinlik de düzenlendi. Bu etkinliklerden biri de ay boyunca 27 konuşmacıyı ağırlayan Ramazan Sohbetleri programı oldu. Programın organizatörü Mehmet Nuri Yardım şu şekilde konuştu: “Fuar bünyesinde 6 yıldan beri Bayezid Ramazan Sohbetleri yapılıyor. Bu sohbetler Diyanet Vakfı'yla beraber Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği'nin işbirliğiyle gerçekleşiyor. Burada tabi yazarlar konuşuyor, aydınlar konuşuyor, akademisyenler konuşuyor, edebiyatçılar, tarihçiler, ilahiyatçılar kısaca farklı alanlarda aydınlar burada sohbet ediyor. Her gün aralıksız, ilk günden bugüne kadar bu sohbetler devam etti. İnşallah önümüzdeki senelerde de bu sohbetler aralıksız bir biçimde sürer.”

İstanbul'da Ramazan ayının gelenekselleşen renklerinden biri olan Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’nın önümüzdeki yıllarda da devam etmesi bekleniyor.

 

Yusuf Sami Kamadan konuştu

 

 

Yayın Tarihi: 15 Temmuz 2015 Çarşamba 14:21 Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2015, 14:41
banner25
YORUM EKLE

banner26