İstanbul'a iki kitap fuarı da yetmez (video)

1 Mart'ta kapılarını ilk kez açan CNR Kitap Fuarı, imza günleri, söyleşiler ve konferanslarla devam ediyor. Fuarın organizatörlerinden Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün, İstanbul'a yılda iki fuarın yetmeyeceğini, Anadolu yakasında da bir kitap fuarı düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

İstanbul'a iki kitap fuarı da yetmez (video)

 

Her yıl düzenlenen TÜYAP Kitap Fuarı’nın ardından bu yıl başka bir kitap fuarı daha İstanbul'da okurlara kapılarını açtı. Bu kez kitapseverler hem kitaplar hem sevdikleri yazarlarla Yeşilköy'de CNR EXPO Fuar Merkezi'nde buluşuyor.

Fuara katılan kitapseverler, indirimli fiyatlardan ve aradıkları eserleri bulmaktan ötürü mutlu olduklarını, değişen bir ülkede yaşadıklarını yılda bir kaç kez düzenlenen kitap fuarları sayesinde daha yakından hissettiklerini ifade ettiler.

İmza günleri, konferanslar ve söyleşilerle CNR kitap fuarı oldukça renkli. Fuarda kitaplarını imzalayan Alper Canıgüz de fuarların her zaman heyecan verici bir tarafının olduğunu söylerken, "Ben ilk defa buraya geliyorum. Okurları da bekliyoruz, geliyorlar sohbet ediyoruz, gayet güzel." dedi.

TÜYAP kitap fuarıyla birlikte CNR kitap fuarının düzenlenmesinin memnun edici olduğunu ifade eden kitapseverler, fuarların sayısının artmasını diliyorlar. En yenilikçi kitap fuarı sloganıyla açılan CNR Kitap Fuarı, 150'yi aşkın yayınevini aynı çatı altında bir araya getirdi. Hedeflenen ziyaretçi sayısı ise 200 bin.

Stantlarda müşterilerini bekleyen yayıncılar, fuarın ilk gününün heyecanlı geçtiğini, TÜYAP'tan sonra CNR Kitap Fuarı'nda da yer almanın kendilerini mutlu ettiğini söylerken, tüm kitapseverleri fuara davet ettiler.

İstanbul'a iki tane kitap fuarı yetmez

CNR Yeşilköy Kitap Fuarına girişler de otopark da ücretsiz. Fuarın organizatörlerinden Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün, henüz yeni olduklarını söylerken, İstanbul'a yılda iki fuarın yetmeyeceğini, Anadolu yakasında da bir kitap fuarı düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Münir Üstün şöyle konuştu: "TÜYAP, büyük bir marka ve bu sene 34.sü yapılacak. Biz henüz birincisini gerçekleştiriyoruz. Henüz çok yeniyiz. Okuyucularımızın hangi kitapları okumak istedikleri konusunda ipuçları edinebileceğimiz bir 9 gün geçirmeyi planlıyoruz. İstanbul'un 17 milyon nüfusu var. Bu 17 milyonluk şehirde TÜYAP'ın ziyaretçisi 450 bin civarında. Bu oran yüzde 10 bile değil. Biz iki fuarla bu oranı sağlama mantığı ile yola çıktık. İki fuarın birbirini desteklemesini bekliyoruz. Ayrıca İstanbul'a iki tane kitap fuarı yetmez. En az bir tane de Anadolu yakasına yapmamız gerekiyor."

Her yaştan binlerce insanın yeni yayınlarla tanışmak ve kitap sayfaları arasında kaybolmak için yolunu tutacağı yılın ilk kitap fuarının teması ise Sosyal Medya ve Çocuk.

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, sosyal medya konusunda bir ögrenciler arasında bir yarışma düzenlediklerini, CNR Kitap Fuarı'nın temasının belirlenmesinde bu yarışmanın etkisinin olduğunu söyledi. Dr. Muammer Yıldız şu ifadeleri kullandı: "Bir yarışma düzenledik. Malumunuz, sosyal medya şu anda çocukların çok kullandıkları bir mecra. Bu bizim için değerli. Sosyal medyanın bir kanalı olan twitter'da 140 karakter kullanabiliyorlar. Dolayısıyla 'okuduğu kitabı 140 karakterde en iyi kim ifade edecek?' şeklinde bir yarışma düzenledik.

Bir de 'hangi kitap?' diye tersinden okunan bir kitap yarışması var. Fuarın sonunda da bu yarışmalarda dereceye girenlere ödüller verilecek. Ben İstanbul gibi bir şehre kitabın çok yakıştığını düşünüyorum. Milli Eğitim ekibi olarak kitap fuarına her türlü desteği veriyoruz."

CNR Yeşilköy Kitap Fuarı, 9 Mart Pazar gününe kadar kitapseverleri ağırlayacak.

 Tuğçe Özerdem haber verdi

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2014, 11:31
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13