İstanbul Yaz İzci Kampı 10'uncu Yılında (video)

İstanbul'da düzenlenen yaz izci kampı 10 yılı geride bıraktı. Uluslararası olarak düzenlenen kampın adresi Ümraniye Hekimbaşı Kent Ormanı. Dokuz ülkeden izcileri buluşturan kamp, farklı kültürlerin kaynaşmasına da olanak sağlıyor.

İstanbul Yaz İzci Kampı 10'uncu Yılında (video)

İstanbul'da Ümraniye Hekimbaşı Kent Ormanı’nda 10 yıldır yaz izci kampı düzenleniyor. Kamp her yıl olduğu gibi bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu. Türkiye'nin dört bir yanından ve Katar, Filistin, Danimarka, Ukrayna, Cezayir, Tunus ve Ürdün'ün de aralarında olduğu 9 ülkeden izciler bir araya geldi. Uluslararası İzci Kampı Ülkeler Günü adlı programda farklı kültürler bir aradaydı. Geleneksel kostümler giyildi, özel danslar yapıldı, her millet kendi damak tadını başka uluslarla paylaştı. Kıyafetleri, müzikleri, dansları ve yemekleriyle dikkat çeken ülkelerden biri de Tunus oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı, Gençlik ve Spor Müdürlüğü, Türkiye İzcilik Federasyonu ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü'nün işbirliğiyle düzenlenen kamp 2006'dan bu yana yapılıyor. Haziran ayıyla birlikte kapılarını açan kampta yaşları 10'la 18 arasında değişen 15 bin öğrenciye izcilik eğitimi veriliyor. Kulüp, mahalli, milli ve uluslar arası olmak üzere 4 kategoriden oluşan kampları birbirinden ayıran temel özellikse katılımcıların kıdemleri.

Türkiye'nin birçok şehrinde kamplar sürüyor

Türkiye'ye yeni izciler kazandırmayı hedefleyen kampta her hafta 1000 çocuğa ücretsiz izcilik eğitimi veriliyor. Burada, çocuklar bir yandan doğada tek başına yaşamayı öğreniyor bir yandan da parkurlarda keyifli vakit geçiriyor. Kampta gün çok erken başlıyor; kahvaltı, teftiş ve bayrak töreniyle devam ediyor. Ardından istasyonlar yani eğitimler başlıyor. Kimi okçuluk sporunu öğreniyor, kimi binicilikle kimiyse tırmanma ile ilgileniyor. İnek, yılan, kurt, kartal gibi farklı isimlerle adlandırılan obaların bir de obabaşı bulunuyor ve o lider, arkadaşlarını yönlendiriyor.

Türkiye İzcilik Fedrasyonu Başkanı Hasan Dinçer Subaşı kamp hakkında şu şekilde konuştu: "İzcilik vatan millet için, çocukları vatana millete güzel ahlaklı yetiştirmek için bir eğitim sistemidir. Şu anda Türkiye’de 150 bin izcimiz mevcut. Türkiye’nin birçok yerinde kamplarımız sürüyor. İçinde bulunduğumuz kamp İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle sürdürülen bir kamp alanımız. Buradaki tüm alt yapı İstanbul Büyükşehir Belediyemiz tarafından sağlanıyor. Eğitim sistemi Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından yürütülüyor. Birçok yerde kampımız var. Ama burası en büyük kampımız. Uluslararası kamptayız. Burada birçok ülkeden izci çocuk ve gencimiz var."

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü işbirliğiyle ülke genelinde yürütülen izcilik programları yıl içerisinde farklı bölgelerde sürdürülmeye devam ediyor.

 

Ayşe Sonuşen

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2016, 12:10
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26