İstanbul Seramik Günleri'nde 3 sergi (video)

İkinci İstanbul Seramik Sanat Günleri, üç ayrı adreste İstanbullular'la buluştu. Etkinliğin amacı; seramik sanatına olan ilginin artırılması. Sergilerin açıldığı adreslerde seramik eserlere büyük ilgi vardı.

İstanbul Seramik Günleri'nde 3 sergi (video)

Usta ellerde şekil bulan süs eşyaları, 2. İstanbul Seramik Sanat Günleri kapsamında sanatseverlerle buluşuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen etkinlikte, seramik sanatının özgün yorumları bir arada görülüyor.

Bu yıl ikincisi düzenlenen İstanbul Seramik Sanat Günleri'nde 3 farklı mekanda açılan seramik çalışmalarını buluşturan sergilerle beraber seramik sanatına olan ilginin arttırılması planlanıyor. 2. İstanbul Seramik Sanat Günleri, üç farklı semtte sergilere, konferanslara ev sahipliği yapıyor. Böylece Türk kültür mirası seramik sanatını topluma sunuyor.

3 farklı mekanda düzenleniyor

Seramik dolu günlerin ilk durağı Atatürk Kitaplığı. Daha önce kişisel sergisi olmayan seramik sanatçılarının eserlerini ağırlayan kitaplık, öğrencilerin çalışmalarını da gözler önüne seriyor. Taksim Cumhuriyet Galerisi'nde ise, seramiğin tüm adımlarını bir arada sunan çalışmalar yer alıyor. Galeride en dikkat çeken eser 1974 yılında Kıbrıs'ta yaşananlara ayna tutan "Göç" isimli çalışma.

İstanbul Seramik Günleri koordinatörü Duygu Bağlan, etkinlikle alakalı şunları söyledi: “Asıl karma sergimiz Taksim Maksem Cumhuriyet Sanat Galerisi'nde kuruldu. 176 seramik sanatçısının oluşturduğu bir sergi ve arka planında izleyicilerin uygulama imkanı da bulabileceği bir seramik atölyesı kuruldu. Çevrede ulaşabildiğimiz ya da halktan talep edenleri yönlendirebildiğimiz bir atölyemiz var.”

Seramik günlerinin üçüncü adresi olarak da Cemal Reşit Rey konser salonu fuaye alanı seçildi. Fuaye alanı, Anadolu Üniversitesi Seramik ve Cam Bölümü'nün öğretim elemanlarının hazırladığı karma seramik sergisine ev sahipliği yapıyor. 2. İstanbul Seramik Sanat Günleri farklı etkinliklerle, 3 farklı merkezde 6 Haziran'a kadar devam edecek.

 

Ayşe Sonuşen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2015, 11:48
YORUM EKLE

banner19