İstanbul kartpostalları yeniden raflarda (video)

İBB Kültür A.Ş, unutulmaya yüz tutan kartpostal kültürünü canlandırmak için İstanbul'un simgesi tarihi eserlere ait 3 boyutlu görüntülerden oluşan kartpostallar yayınladı.

İstanbul kartpostalları yeniden raflarda (video)

Kız Kulesi, Galata Kulesi, Ayasofya, Topkapı Sarayı, Haydarpaşa Garı ve İstanbul'u İstanbul yapan bir çok nokta... Kültür A.Ş, kartpostal kültürünü yeniden canlandırmak için yeni bir projeye imza attı. İstanbul'un en önemli tarihi eserlerine ait 3 boyutlu görüntüler, kartpostallara aktarıldı. Sloganı "İstanbul'u Keşfet" olan projenin amacı, bir zamanların vazgeçilmezi olan kartpostal kültürünü yeniden canlandırmak ve kartpostal meraklılarına sunmak.

Projenin sorumlusu Fatih Yavaş, kartpostallarla ilgili şunları söyledi: “Bizden sonraki kuşaklar bu güzelliği malesef bilmiyorlar. Bize ait bu kartpostalların değerini bizden sonraki kuşaklara da aktarabilmek, nisbeten de olsa bunu yaşatabilmek, insanları dün'e götürebilmek, buradan bir mutluluk meydana getirme arzusuyla yola çıktık.”

Geçmişin izlerini bir fotoğraf karesinde saklayan kartpostallar, farklı dönemlerin en canlı tanığı olarak kabul ediliyor. Önce siyah beyaz basılan, ardından renkli görüntüleriyle raflardaki yerini alan kartpostallar, yakın tarihe ışık tutması nedeniyle bugün de önem arz ediyor.

19'uncu yüzyılın ortalarında Avrupa ve Amerika'da kullanılan ilk kartvizitler, bugünkü kartpostalların atası olarak kabul ediliyor. Hızlı bir şekilde tüm dünyaya yayılan kartpostallar 1895-1914 yıllarında altın çağını yaşadı. Birinci Dünya Savaşı'nın başlamasıyla bu sektör geriledi, kâğıt ve baskı kaliteleri düştü.

Bugünse kartpostallar, cep telefonlarının ve internetin yaygınlaşmasıyla unutulmaya yüz tutuyor. Ancak kartpostallar hâlâ, tarihin izini sürmek veya tarihi yapıların seyrine siyah beyaz bakmak isteyen meraklıları için varlığını koruyor.

 

Arzu Hilal Aslanoğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2016, 10:51
YORUM EKLE

banner19