İstanbul Gençlik Fuarı'nda Aksa Çocukları Şenliği (video)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen İstanbul Gençlik Fuarı’nın açılış gününde, her yıl Mescidi Aksa'da düzenlenen Aksa Çocukları Şenliği gerçekleştirildi.

İstanbul Gençlik Fuarı'nda Aksa Çocukları Şenliği (video)

İstanbul'da hayata geçirilen ilk gençlik fuarı, Yenikapı Meydanı'nda kapılarını açtı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen fuarın açılışına Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş da katıldı. Kurtulmuş, törendeki konuşmasında savaşın gölgesinde yaşayan Filistinli gençleri de unutmadı.

Bir hafta boyunca açık kalacak fuar, sivil toplum kuruluşları, yayınevleri, dergiler, eğitim kurumları, öğrenci platformları, kamu ve spor kurumları, el sanatları alanlarında faliyet gösteren 300’e yakın katılımcıyı buluşturdu. Gençlerin sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelmesi amacıyla hayata geçirilen fuarın teması "Gönüllülük" olarak belirlendi. Fuar kapsamında "Aksa Çocukları Şenliği" isimli bir etkinlik de düzenlendi.

Her yıl geleneksel olarak Mescid-i Aksa’da düzenlenen "Çocuk şenliği" bu kez İstanbul'da gerçekleşti. İsrailli yetkililerin geçen yılın Ekim ayında aldıkları kararla yasaklanan şenlik, Filistin Platformu’nun girişimleriyle hayata geçirildi. Etkinlik fuar alanında büyük ilgiyle karşılandı. Aksa Çocukları Şenliği ,çocuklardan oluşan mehter takımının gösterisiyle başladı. Türkiye’de eğitim gören Senegalli bir öğrencinin Kuran tilavetiyse dinleyenleri duygulandırdı.

Şenliğe aileleriyle birlikte katılan çocuklar kendileri için kurulan oyun platformlarında doyasıya eğlendi. Programın sonunda Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve protokol üyeleri çocuklarla birlikte “Özgür Filistin” temennisinde bulunarak barış güvercinleri uçurdu.

 

Önder Hanelçi

Yayın Tarihi: 18 Mayıs 2016 Çarşamba 10:50 Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2016, 10:50
banner25
YORUM EKLE

banner26