İsmet Özel: Türk müziği yok edildi (video)

İsmet Özel'in şiir resitalleri şairin kendisi tarafından özel bir sıralamaya konularak DVD – kitap olarak yayınlandı. DVD’de kendi sesinden üç şarkıya da yer veren Özel, 'Bizim dünyada iki sistemimizden birisi olan Türk müziği elimizden alındı, yani yok edildi' diye konuştu. Ümmü Gülsüm Sarıoğlu yazdı.

İsmet Özel: Türk müziği yok edildi (video)

 

 

Sebeb-i Telif, Amentü, Savaş Bitti gibi İsmet Özel'in en çok bilinen şiirleri ve 2 yıl önce verdiği şiir resitalleri DVD-Kitap olarak edebiyatseverlerle buluştu.

Şair İsmet Özel, şiir resitallerinde hem şiir okuyor, hem de düşüncelerini paylaşıyor. Hazırladığı DVD-kitap hakkında, "Bir İsmet Özel şiir bütünlüğü ya da ölçülebilir boyutları olan bir İsmet Özel şiir varlığı görülsün istedim" diyen şair İsmet Özel şöyle konuştu:

"Şiirin aynı zamanda bir söylem, bir diskur olduğunu hesaba katmamız şart. Bu bütün, ‘Partizan’la başlıyor ve ‘Savaş Bitti’ ile bitiyor. Bunun bir manası var tabi. Savaş başlıyor ve bitiyor sonunda. Ve benim dünyayla alışverişimde bakış açım, duyduğum sesler, duyurmak istediğim sesler, bütün bunlar bir tutarlı bütün halinde sunulmuş oluyor."

18'lik şiir de var 60’lık da

Resital DVD'sinde ve kitapta yer alan şiirlerin sıralamasının kendisi için bir manası olduğunu söyleyen İsmet Özel; "Benim bu şiirleri sıralamaya tâbi tutmamın gerekçesi, şiir çabamı başından itibaren aynı seviyede tutmuş olduğumu göstermek. Yani bu çalışmada 18 yaşımda yazdığım şiirlerin yanında, 60 yaşımı geçtikten sonra yazdığım şiirler de var" ifadelerini kullandı.

Şiir Resitalleri DVD'sinde Özel'in seslendirdiği üç şarkı da bulunuyor. Resitallerde söylediği şarkılar hakkında İsmet Özel, "Bu şarkıların seçilmesinde yahut benim resitalde şarkı söylememde bir sebep arayacak olursak; millet olarak varlığımıza kastedenler elimizden birçok koz diye tuttuğumuz şeyi aldılar. Bunu hesaba katmamız lazım. Bizim dünyada iki sistemimizden birisi olan Türk müziği elimizden alındı, yani yok edildi" diye konuştu.

İnsanlar şiirle vakit geçirirdi

Şiir resitallerinin bir gelenek olduğuna dikkat çeken İsmet Özel şöyle konuştu: "Geçmişte okur yazarların devam ettiği şiir matineleri vardı. Yani üniversite şehirlerinde her zaman olan bir şeydi şiir matinesi. İnsanlar bazen kendi şiirlerini, bazen de başkalarının şiirlerini okuyarak zaman geçirirlerdi. Benim şiir resitali yapmam, o bağları yeniden kuvvetlendiren bir şey oldu."

 

 

Ümmü Gülsüm Sarıoğlu yazdı

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2014, 11:31
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26