İSMEK'in hocalarından ebru sergisi (video)

İSMEK’in ustaları adıyla gerçekleşen “Rahmet Damlaları Ebru Sergisi”, Yeni Camii Hünkâr Kasrı'nda açıldı. Ümmü Gülsüm Sarıoğlu yazdı.

İSMEK'in hocalarından ebru sergisi (video)

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kursları (İSMEK), sanat dallarında usta öğreticilik yapan eğitmenlerin hayat verdiği eserleri özel bir sergi ile sanatseverlerin beğenisine sundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Yardımcısı İbrahim Kapaklıkaya, sergideki eserlerin İSMEK sanat kursları eğitmenlerinin ürünü olduğunu, geleneksel sanatları yeniden gündeme getirmenin ve bu alanda yaptıkları çalışmaların mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

İSMEK'ten 220 bin öğrenci yetişdi

İbrahim Kapaklıkaya şöyle konuştu: "Bu sergideki eserlerin hepsini bizim usta sanatçılarımız yaptılar. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak 1994 yılından bu yana devam ettirdiğimiz eğitim kurslarımızda, yılda ortalama 220 bin insanımıza çeşitli alanlarda hem meslek edindirme, hem böyle unutulmaya yüz tutmuş sanatlarımıza yönlendiren kurslar düzenliyoruz."

Sergi, 19 ebru ustasının hazırladığı 56 seçkin eserden oluşuyor. Serginin küratörü Ömer Faruk Dere, "Bu eserler 2014 yılı itibariyle Türk ebru sanatının hangi noktada olduğunun aslında bir ispatı, delili. Ve bu delillendirmeyi aslında bir katalogla neticelendirmiş oluyoruz. Sergiyi gezenlerin ellerindeki katalog aslında yarınlara bırakacağımız çok önemli bir belge." ifadelerini kullandı.

Hazerfen Edhem Efendi anısına

İstanbul Ticaret Odası'nın desteğiyle düzenlenen sergi, suya resim yapma sanatı olarak tanımlanan ebru sanatının büyük ustalarından Hezârfen Edhem Efendi'nin anısına adandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eğitim Müdürü Mehmet Doğan, birbirinden güzel eserlerin sergiye rahmet damlaları gibi yağdığını ve serginin Hezarfen Edhem Efendi'nin vefatının yıldönümü münasebetiyle bu etkinliği düzenlediklerini söyledi.

Usta öğreticilerinin teknelerinde açan ebrular, 21 Şubat'a kadar Eminönü Yeni Camii'nin yanındaki Hünkâr Kasrı’nda görülebilecek. 

 

 

Ümmü Gülsüm Sarıoğlu yazdı

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2014, 13:30
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26