İsmail Kara, Nurettin Topçu ile nasıl tanışmış? (video)

Nurettin Topçu, yazdığı eserler, yetiştirdiği talebeler ve fikirleriyle Türk düşünce dünyasının önemli köşe taşlarından biri. Fikirleriyle halen yaşayan Nurettin Topçu'yu talebesi Prof. Dr. İsmail Kara'ya sorduk.

İsmail Kara, Nurettin Topçu ile nasıl tanışmış? (video)

Türk düşünce tarihinin önemli isimlerinden mütefekkir Nurettin Topçu'yu Prof. Dr. İsmail Kara'ya sorduk.

Nurettin Topçu'yu, “Bir felsefeci, bir ahlak filozofu. Fakat ömrünü muallim olarak geçirmiş biri. Çok önemseyerek tabi bu mesleği icra ediyor. Aynı zamanda ismiyle ve düşüncesiyle aynileşmiş olan Hareket Dergisinin kurucusu ve yayıncısı.” sözleriyle anlatan İsmail Kara, 1969 baharındaki tanışmalarını şöyle dile getirdi:

“Ben Nurettin Bey'i 1969 baharında tanıdım. İstanbul'a geldiğim senedir bu sene. Abimin de işaretiyle Hareket dergisinin Divanyolu'ndaki yerine gittim. Bir Cumartesi günü öğleden sonraydı. Nurettin Bey'i isim olarak duymuştum, kitaplarına da bakmışlığım vardı. Ama okuyup anlayabilecek düzeyde miydim bundan çok emin değilim. 14 yaşında hevesli bir talebeydim. Biraz sonra Nurettin Bey geldi. Küçük tabureler vardı, onlardan birine ilişti. Ve o küçücük mekanda torunları yaşındaki insanlarla çok zevkli, esprili, aynı zamanda çok da öğretici bir sohbete başladı. Çok etkileyici bir fotoğraflar karesiydi o gün benim için.”

"İsyan ahlakı" kavramsallaştırması önemli

Nurettin Topçu'nun bir ahlak filozofu olarak kendi alanına kattığı en önemli şeyin isyan ahlakı kavramsallaştırması olduğunu ifade eden Kara, sözlerine şu şekilde devam etti: “Yani bir ahlak savunusu yapıyor, İslam düşüncesi hususen vahdet-i vücudcu tasavvuf üzerinden. Fakat o güne kadar insanların pek alışık olmadığı bir terkip kuruyor İsyan Ahlakı'yla. Yani insanın mutlak itaate ulaşabilmesi için bir isyan ve hareket halinde olması lazım.”

İsmail Kara, Nurettin Topçu'nun düşünce dünyasıyla ilgili son olarak şu sözleri sarfetti: “Çağdaş İslam yorumları içerisinde Nurettin Bey'in tasavvuf merkezli bir İslam düşüncesi benimsemiş olması kendi dönemi için çok anlamlıdır. Çünkü bu dönemde Müslüman aydınlar, hem Türkiye'de hem İslam ülkelerinde tasavvufu büyük ölçüde bir tenkid alanı olarak değerlendiriyorlar. Halbuki Nurettin Topçu, İslam felsefesi ve kelamdan ziyade tasavvuf merkezli bir islam düşüncesi inşa etmeye çalışıyor.”

 

Yusuf Sami Kamadan konuştu

Yayın Tarihi: 15 Temmuz 2015 Çarşamba 13:04 Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2015, 15:44
banner25
YORUM EKLE

banner26