İslamofobi Haçlı zihniyetinin uzantısı (video)

Tarihin ışığında gündemin nabzını tutan Dünya Bülteni Araştırma Masası (DÜBAM) 'İslamofobi ve Avrupa'da İslam Algısı' konulu yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirdi.

İslamofobi Haçlı zihniyetinin uzantısı (video)

Dünya Bülteni Araştırma Masası, "İslamofobi ve Avrupa'da İslam Algısı" konulu yuvarlak masa toplantısına imza attı. Prof. Dr. Ali Murat Yel, araştırmacı yazar Levent Baştürk ve gazeteci Saadet Oruç'un katıldığı toplantının moderatörlüğü ise Aynur Erdoğan üstlendi.

Aynur Erdoğan, İslamofobi'nin Haçlı seferlerinin bir uzantısı olduğunu ifade etti. Erdoğan, İslamofobi ile alakalı şu şekilde konuştu: “Tarihte Haçlı seferleriyle başlayan ve oryantalist söylemle devam eden durumun bugün de İslamafobi denen düşünceye yansıdığını görüyoruz. Avrupa'nın ötekiyle yaşama kültürüne sahip olmayışının bunun en temel nedeni olduğunun farkındayız.”

Levent Baştürk ise konuşmasında İslamafobi kavramının tarihi boyutuna değindi. Baştürk, İslamofobi kavramının yaygınlık kazanmasının 11 Eylül olaylarından önceki tarihlere dayandığını ifade ederken şu sözleri sarf etti: “İngiltere'de bir liberal sol düşünce kuruluşu 90'lı yıllardan bu yana Müslüman göçmenlere veya Müslüman azınlığa yönelik saldırılar hakkında raporlar düzenlemişti. Rapor sadece saldırılara değil bunun yanı sıra ayrımcı politikalar da dâhil olmak üzere bunları ele alan inceleyen ve çözüm önerileri öne süren bir rapor yayınlamıştı. O raporda da İslamofobi'den bahsedilir.”

Ekonomik kriz de İslamofobi'yi besliyor

Katılımcılardan Prof. Dr. Ali Murat Yel ise bu ötekileştirmeden özellikle Avrupa'da yaşayan Müslümanların etkilendiğine dikkat çekti. İslamofobi'nin tamamen siyasi bir kavram olduğunu ifade eden Ali Murat Yel, söyle konuştu: “Bizi çok da ilgilendirmiyor aslında. Kim yapıyor İslamafobi’yle ilgili çalışmaları? Siyasi aktörler ve daha çok muhalifler. Irkçı, kültürel ırkçı ve sadece Müslümanlara değil, kendisinden olmayan herkese karşı. Ama Müslümanlar bundan daha çok etkileniyorlar.”

Gazeteci Saadet Oruç toplantıda Avrupa'da İslam algısı kapsamında göçmen karşıtı politikalarını değerlendirdi. Oruç, Avrupa'da yaşanan ekonomik krizin İslamofobi'yi beslediğini ifade etti. Saadet Oruç sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Avrupa'da ekonomik krizle birlikte sosyal kriz de var. Dünyada bunun da etkisiyle giderek artan bir göçmen karşıtlığı var. Akdeniz giderek büyük bir göçmen mezarlığına dönüşmüş durumda. Kuzey Afrika ülkelerinden çıkan tekneler insan tacirlerinin batırdığı tekneler. Duyarlılık azalması yaşanıyor. Ülkelerin göçmen politikalarının giderek sertleştiğini görüyoruz.”

DÜBAM tarafından düzenlenen Yuvarlak Masa Toplantıları, Dünya Bülteni'nin web sitesinden canlı olarak takip edilebildiği gibi, daha sonra metin ve video eşliğinde yine sitede yayınlanıyor. Toplantılar, her ay farklı bir konu başlığıyla katılımcılarıyla buluşmaya devam edecek.

 

 

Ayşe Gülgün Sonuşen haber verdi

Yayın Tarihi: 04 Şubat 2015 Çarşamba 15:16 Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2015, 15:57
banner25
YORUM EKLE

banner26