İslamcı dergiler Üsküdar'da konuşuldu (video)

Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi önemli bir sempozyuma ev sahipliği yaptı. Türkiye'de yayınlanan İslamcı düşünceye mensup dergiler bu etkinlikte ele alındı. Sempozyum İslamcılık düşüncesinin gelişim ve seyri ortaya koymak amacıyla düzenlendi.

İslamcı dergiler Üsküdar'da konuşuldu (video)

13-14 Mart tarihleri arasında Türkiye'de İslamcılık düşüncesinin gelişim ve seyrini ortaya koymak amacıyla İLEM ve Üsküdar Belediyesi işbirliği ile, Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde ''1960-1980 arası İslamcı Dergiler'' isimli sempozyum düzenlendi. Dönemin dergilerine dair incelemelerin sunulduğu sempozyumda, Cevat Özkaya, İsmail Kazdal, Bekir Karlığa, Selahaddin Eş, Süleyman Arslantaş gibi dönemin birinci elden şahitleri de yer aldı.

İLEM bünyesinde bir süredir devam eden dergilerin arşivlenmesi ve tasnifine dair çalışmaların da tanıtıldığı programda, aynı zamanda, dönemin dergilerinin kapaklarından oluşan bir sergi yer aldı.

Dergiler, İslamcılık düşüncesinin gelişmesinde önemli rol oynadılar

İslamcılığın üzerine pek de konuşulmayan bir alanına değinen proje, 1960-80 arası dergilerin, bugünün İslamcılık düşüncesinin gelişmesinde çok merkezi bir rol aldığını fakat bu konunun üzerine yeterince çalışma yapılmaması üzerine başlamış. Dönemin dergilerinin tespit edilmesi sonrasında, temini ve ardından indeksleme çalışmaları başlamış. Aynı zamanda bütün dergiler, dijital ortama aktarılmış.

İki gün süren sempozyum dahilinde, dönemin şahitlerinin yaptığı birinci elden aktarımlar dışında, Zülfikar, Hilal, Büyük Doğu, Diriliş, Akıncılar, Edebiyat, İslam Medeniyeti... vs. gibi dergiler üzerine konuşmalar yer aldı.

Türkiye'deki İslamcılık düşüncesinin son 50 yılını anlamak için, kilit öneme sahip dergilerin ilk kez bu denli geniş çapta araştırmaya açılması, dönemin siyasi atmosferinin ve özellikle islamcılık düşüncesinin daha sahih bir şekilde anlaşılmasına kapı aralayacağı ümid ediliyor.

 

 

Ayşe Gülgün Sonuşen haber verdi

Yayın Tarihi: 19 Mart 2015 Perşembe 12:37 Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2015, 12:37
banner25
YORUM EKLE

banner26