İslamabad'da renkli bir festival (video)

Pakistan’ın başkenti İslamabad’ın en önemli festivallerinden Lok Mela festivali ülkenin tüm renklerini bir araya getirdi.

İslamabad'da renkli bir festival (video)

Geleneksel Miras ve Folklor Milli Enstitüsü Lok Virsa tarafından her yıl düzenlenen ve İslamabad’ın en renkli festivallerinden olan Lok Mela Folklor Festivali coşkulu bir açılışla başladı. 1981’den bu yana her yıl düzenlenen ve Pakistan'ın tüm kültürel renklerini bir araya getiren Lok Mela Festivali, 10 gün boyunca kapılarını ziyaretçilere açık tutacak.

Geleneksel müzik aletleri harmonyum ve tablanın etkileyici seslerinin çınladığı festival alanında el işi geleneksel kıyafetler, işlemeler ve takılar sergilendi. Süsleme sanatlarının farklı türlerinin yer aldığı tezgâhlara ziyaretçiler yoğun ilgi gösterdi.

Festival alanının merkezinde ise Pakistan’ın her eyaleti için ayrı olarak kurulmuş geniş bölümler oluşturuldu. Özellikle İslamabad’ın da bir parçası olduğu Pencap Eyaleti’ne ait alan ise ziyaretçilerin gözdesi oldu.

Alan çevresinde açılan standlarda boyama sanatı ve taş oymacılığına dair ürünlerin yanında, el yapımı ayakkabılar gibi geleneksel sanat ürünleri de görücüye çıktı. Pencap, Gilgit Baltistan, Sind ve Belucistan’a ait geleneksel müzik ve danslar ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekti.

Festivalin en ilgi çeken bölümlerinden biri de yöresel lezzetlerin yer aldığı bölümler oldu. Bu lezzetlerden arasında Belucistan bölgesine has odunda tavuk ile yine Belucistan’ın ünlü sacci yemekleri de yer aldı.

Bir kadın ziyaretçi, “Buraya geldiğim için çok mutluyum çünkü Pakistan’ın tüm bölgelerine ait farklı kültürleri aynı yerde görebiliyorum. Ayrıca yalnızca Pakistanlıların değil yabancı konukların da burayı ziyaret ettiğini ve mutlu ayrıldığını görmek çok güzel” diye konuştu.

Pencaplı bir ziyaretçi de “Lok Mela’da gezinirken kendimi tüm eyaletleri geziyor gibi hissediyorum. Ancak tabii Pencaplı olarak kendi bölgemin alanı beni daha çok heyecanlandırıyor, bir taraftan kendi kültürümü de yeniden öğreniyorum” ifadelerini kullandı.

 Ömer Musa Targal haber verdi

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2014, 10:43
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26