İslamabad sokaklarında değişik bir kuş işi

İslamabad sokakları birçok Pakistanlının geçim kaynağı. Her köşe başını bir satıcının tuttuğu İslamabad sokaklarında kuş satıcılarının yeri ise ayrı. Satıcıdan kuşu alan Pakistanlılar hem dilek tutuyor, hem de bir canlıyı özgürlüğüne kavuşturmanın mutluluğunu yaşıyor. Ömer Musa Targal yazdı.

İslamabad sokaklarında değişik bir kuş işi

 

 

Binlerce yıllık medeniyetlerin ve farklı kültürlerin buluştuğu bir coğrafya Pakistan. Ülkenin başkenti İslamabad da bütün bu renklerin bir arada görüldüğü şehirlerden. İslamabad'da her köşe başında bir sokak satıcısıyla karşılaşmak mümkün. 

Kimileri sokak sokak dolaşıp rızkını ararken, kimileri ise yıllardır aynı yerde, sadık müşterilerini bekliyor.  Bisikletine yüklediği el emeği sepetlerle İslamabad'ı arşınlayan Muhammed Cavid, yılların verdiği tecrübeyle ayakkabıları kısa sürede onaran Beşir Usta ve 20 yıldır aynı yere tezgâh açan pakoracı Ahmed Han, İslamabad'ın sokak esnaflarından birkaçı.

20 yıldır aynı lezzet

Ahmed Hansa'nın 20 yıldır İslamabad sokaklarında satışa sunduğu pakora, özel baharatlar, nohut unu, patates ve soğan karışımının yağda kızartılmasıyla hazırlanan bir çeşit aparatif yemek. Çoğu Pakistanlı için vazgeçilmez bir lezzet olan pakora, yıllardır Ahmed Han'ın ellerinden çıkıyor.

İslamabad sokaklarından tezgâh açan bir diğer Pakistanlı Şahbaz ise, kaldırıma serdiği çiçeklerini ve gül destelerini özenle hazırlıyor müşterileri için. Şehrin olmazsa olmaz satıcılarıysa mısırcılar.

Medreseli çoçukların mısırcısı

Mısırcı Abdullah Şah, 2 yıldır her Cuma günü medrese öğrencileri için kuruyor ekmek teknesini. Önce odun ateşinde kaya tuzunu kavuruyor Abdullah Şah, çocuklar sepetlerdeki fıstık ve nohutlardan tadarken, o mısırları hazırlıyor.

Yıllardır medreseli çocukları sevindiren Abdullah Şah, "Her Cuma çıkışında çocukları bekliyorum. Birçoğunun isimleri aklımda. Hangisinin fıstık, hangisinin nohut ya da mısırı sevdiğini bilirim. Paraları olmazsa ben ikram ediyorum zaten. Onlar da her hafta benim yolumu gözler. Alıştık birbirimize," ifadelerini kullandı. 

4 ay önce babasını kaybeden Yasir de İslamabad'ın ara sokaklarında annesiyle birlikte balon satıyor. Şişirdiği her balonla hayata tutunan Yasir, renkli balonlarla çocukları mutlu ediyor.

Şehre özgü kuş esnafları

İslamabad sokaklarına özgü satıcılardan biri de kuşçular. Orman içine kurulu bir şehir olan İslamabad'da kafesler içindeki kuşlar ve kuş satıcıları karşılıyor şehre gelenleri. Kuşları özgürlüklerine kavuşturarak dilek tutmak, ülkede uzun yıllardır süren bir gelenek.

Yol kenarındaki kuş kafeslerini gören İslamabadlılar, içlerinden seçtikleri bir kuşu azad ederek adeta kalplerini yumuşatıyorlar. Kimileri ise, kendini kuşların yerine koyuyor ve çırpınmaktan yorulmuş kuşları özgürlüğüne kavuşturuyor.

Pakistanlılar kuşları serbest bırakmanın sevap olduğu ve tutulan dileklerin Allah'a ulaşacağı inancında. Kuşları özgür bırakmanın kendilerini çok iyi hissettirdiğini söyleyen vatandaşlar, "Birini kafeste olan birini kurtarmak gibi. Biz de orada olabilir ve bu kötü durumu tecrübe edebilirdik. Bu neden buradaki kuşları azad ediyoruz. İnsanın içini hafifleten, memnun edici bir şey" diye konuştular. 

Kuşçu Muhammed Erşad

Kafesten bir kuş seçiliyor ve kuşçunun yardımıyla kafesten çıkarılıyor. Önce kuşa hasret kaldığı sevgi, sonra da özgürlüğü veriliyor. Pakistanlıların içini ferahlatan kuş azad etme geleneğinin bir parçası olan ve yıllardır İslamabad sokaklarında satış yapan kuşçu Muhammed Erşad yaptığı işin pek zor olmadığını, insanların kuş salarken yaşadığı mutluluğun kendisini de mutlu ettiğini söyledi.

Kuşçu Muhammed Erşad şöyle konuştu: "Yaptığım öyle zor bir iş değil. Akşama kadar oturur, kuşların başını beklerim. İnsanlar kuşları azad ederek mutlu oluyorlar. Aslında kuşu ellerinden özgürlüğe salarkenki yüz ifadeleri beni de mutlu ediyor. Tabi bir taraftan onların mutluluğu benim ekmek parama dönüşüyor. Günde 50’den fazla kuş, kafesten ayrılıyor."

Dilekler başka başka

İslamabad’da bir kuşu azad etmenin bedeli yalnızca 120 rupi, yani 2.5 lira. Kuşçu Muhammed Erşad'ın kafeslerinden serbest bırakacakları kuşlar için, herkesin dileği farklı. Kimi sevap kazanmak için, kimi ise iş bulma umuduyla salıyor gökyüzüne kuşları. 

 

 

 

Ömer Musa Targal yazdı

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2014, 16:43
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13