İslam sanatının büyük kaybı (Video)

Kahire Emniyet Müdürlüğü’ne düzenlenen bombalı saldırı sonrası, dünyanın en büyük İslam Sanatları Müzesi büyük zarar gördü. UNESCO, Kahire'ye 100 bin dolar ve bir heyet yolladı. Hamza Türkyılmaz yazdı.

İslam sanatının büyük kaybı  (Video)

 

 

Dünyanın en büyük İslam Sanatları Müzesi, Mısır'ın başkenti Kahire Emniyet Müdürlüğü’nün hedef alındığı 24 Ocak'taki bombalı saldırı sonucunda harabeye döndü. UNESCO, Mısır'daki müze için 100 bin dolar yardımda bulunurken ayrıca Kahire'ye bir de heyet yolladı.

Patlamanın ardından Mısır Tarihi Eserler Bakanlığı müzede incelemelerde bulundu. Başta Seyyide Rukiyye Mihrabı olmak üzere, birçok tarihi eserin çok büyük zarar gördüğü açıklandı. Müze binasının tadilatı için gereken bütçe ise 14,2 milyon dolar olarak duyuruldu.

Unesco 100 bin dolar yolladı

Müze için Birleşmiş Milletler bütçesinden 100 bin dolar yardımda bulunan UNESCO, zararı yerinde tespit etmek için bir heyeti Kahire'ye gönderdi. UNESCO ile Mısır hükümetinden görevliler müzeyi birlikte dolaştı.

1903'de Hidiv Abbas Hilmi tarafından açılışı yapılan müze, İslam mimarisinin en önemli örneklerinden Tolunoğulları ve Mehmet Ali Paşa camilerinin de yer aldığı Bab el-Halk Meydanı'nda bulunuyor. Müze başta Türkiye, Hindistan, Çin ve İran başta olmak üzere birçok ülkeden yaklaşık yüz bin parça İslam sanatlarına ait tarihi eseri muhafaza ediyor.

Eserler onarılacak

Müzenin durumu ve eserlerle ilgili raporların tamamlanmasının ardından, uluslararası bir yardım kampanyası başlatılması hedefleniyor. Mısır hükümeti de, son 3 yıl içinde ülkede zarar gören eserlerin onarılması için geniş çaplı bir çalışma yürütüyor.

 

 

Hamza Türkyılmaz yazdı

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2014, 10:38
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26