İslam âlemi Kerbela için ağlıyor (Video Haber)

Hicri takvimler bugün İslam dünyasının en hazin olayı Kerbela’nın yıldönümü olan Muharrem ayının 10’unu gösterecek. 9 gündür İslam dünyasını etkisi altına alan hüzün dalgası yarın en üst noktaya ulaşacak.

İslam âlemi Kerbela için ağlıyor (Video Haber)

 

İçerisinde İslam tarihinin en dramatik hadiselerinden Kerbela faciasının yaşandığı Muharrem ayında, Hz. Hüseyin'i anma merasimlerinin en büyüğü Kerbela topraklarını da içine alan Irak'ta düzenleniyor.

Irak'ın ve dünyanın çeşitli bölgelerinden milyonlar, Muharrem ayında Hz. Hüseyin'in türbesine akın ediyorlar. Muharrem ayının 10. gününe yaklaşılırken, ülkeye gelen ziyaretçilerin sayısında artış yaşanıyor.

Muharrem ayı boyunca anmaların merkezi Kerbela oluyor. Dünyanın muhtelif bölgelerinden gelerek Hz. Hüseyin türbesinde bir araya gelen Müslümanlar, dualar eşliğinde Kerbela Şehitleri’ni anıyorlar.

Hz. Hüseyin örneğimiz olmalı

Muharrem ayının ilk 10 günü içinde yapılan törenlerde, Kerbela hadisesi hatırlandığı, başta Hz. Hüseyin olmak üzere şehid edilenlerin anıldığı faaliyetlerden biri de, Lübnan Yüksek İslam Meclisi binasında gerçekleştirildi.

Lübnan Yüksek İslam Meclisi Başkan Yardımcısı Şeyh Abdulemir Kabalan, "Bütün dünyada Hz. Hüseyin'i sevenlerin; onun ahlakını, yolunu, hayatını, huyunu öğrenmeleri lazım. Bu toplantılarda Hz. Hüseyin'in hayatını, ahlakını, edebini, terbiyesini, huyunu konuşmamız, ondan örneklenmemiz gerekiyor." dedi.

Birlik için çalışmalıyız

Toplantıya katılanlardan Şeyh Hişam Halife ise, Hz. Hüseyin'in şahsında İslam ümmetinin birlik ve beraberliğin sağlanmasının önemine dikkat çekerek, "Ümmetin sorunlarını çözmek isteyen herkes Hz. Hüseyin'dendir. Ümmmet-i Muhammedi birleştirmek isteyenler Hz. Hüseyin'dendir. Ümmet için çalışanlar Hz. Hüseyin'dendir. Ümmet aleyhine çalışan ve ümmeti bölmek isteyenler ise Hz. Hüseyin'den olamazlar." dedi.

Tahran’da yas 1 Muharrem’de başlıyor

Muharrem ayının ilk günü ile birlikte yas merasimlerine başlayan Tahran'da, matem hazırlıkları ise günler öncesinden başlıyor. Muharrem ayının ilk 10 gününde siyah elbiseler giyiliyor, siyah bayraklar asılıyor ve şehir siyaha bürünüyor. Ülkenin her yerine siyah kumaştan yapılan matem çadırları kuruluyor.

Kerbela hadisesi ehemmiyet veren Tahranlılar, çadırlarda toplanarak, vakanın hikâyesini anlatan şiirler ve mersiyeler okuyarak şehit olan Hz. Hüseyin'i anıyorlar. Sadece Tahran şehri değil, İran'da Muharrem tam bir yas havasında yaşanıyor. Ülke sokaklarında 20 gün boyunca araçlardan yükselen mersiyeler yankılanıyor.

Düğün ve eğlencelere ara veriliyor

Hava karardığında ise, gençler davullar eşliğinde mersiyeler okuyorlar. Hz. Hüseyin ve beraberindekilerin Kerbela'da susuz bırakılması dolayısıyla, yas günlerinde sokaklarda çay ve yemek ikramına da özen gösteriliyor.

Muharrem ve Safer aylarını yas tutarak geçiren İranlılar, iki ay boyunca düğün ve benzeri eğlencelere de ara verirken, bu acının unutulmaması için büyük önem gösteriyorlar.

 

 

Yayın Tarihi: 13 Kasım 2013 Çarşamba 10:55 Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2013, 12:00
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26