İslam gençliğinin başkenti: İstanbul (video)

İslam İşbirliği Teşkilatı'na üye 56 ülkenin dışişleri bakanlarının ortak kararıyla, İstanbul, İslam Dünyası Gençlik Başkenti seçildi. Projeyle yıl boyunca, İstanbul'da çeşitli yarışma ve etkinlikler düzenlenecek.

İslam gençliğinin başkenti: İstanbul (video)

İslam İşbirliği Teşkilatı'na üye 56 ülkenin dışişleri bakanlarının ortak kararıyla, İslam Dünyası Gençlik Başkenti ünvanı bu yıl İstanbul'un. 2015-2016 yılı İslam İşbirliği Teşkilatı başkentinin İstanbul seçilmesi nedeniyle dün akşam temsili anahtar teslim töreni düzenlendi. Program, İslam İşbirliği Teşkilatına bağlı İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile hayata geçirildi. Program 56 ülkeyi temsil eden gençlerin bayrak töreni ile başladı.

Törenin açılış konuşmasını İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu Genel Sekreteri Büyükelçi Elşad İskenderov yaptı. Törende konuşma yapan bir diğer isim İstanbul Valisi Vasip Şahin oldu. Şahin, İstanbul'un İslam coğrafyası açısından önemli şehirlerden biri olduğuna dikkat çekti. Törendeki konuşmaların ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Ahmet Selamet gençlere temsili başkent anahtarını takdim etti. Törene katılanlar hatıra fotoğrafları çekimlerinin ardından iftar sofrasında buluştu.

İslam Dünyası Gençlik Başkenti İstanbul, bu yıl çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak. Kur'an-ı Kerim kıraat yarışması, kısa film festivali, fotoğraf yarışması, çalıştaylar, spor turnuvaları, Osmanlı hat çalıştayı, Osmanlı mirası kültür turları ve konserleri ile etkinlikler devam edecek.

 

Ayşe Sonuşen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2015, 12:59
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13