İslam dünyasının sanatçıları Pendik'te buluştu (video)

33 farklı ülkeden 50 sanatçı İstanbul'da bir araya geldi. Uluslararası İslam Ülkeleri Geleneksel Sanatçılar Buluşması, Pendik'te Dumankaya Cami Meydanı'nda gerçekleştirildi. IRCICA ve Pendik Belediyesi'nin işbirliğiyle düzenlenen etkinlik kapsamında; geleneksel el sanatları tanıtıldı.

İslam dünyasının sanatçıları Pendik'te buluştu (video)

Uluslararası İslam Ülkeleri Geleneksel Sanatçılar Buluşması, 11. kez İstanbul'da yapıldı. İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) ve Pendik Belediyesi işbirliğiyle gerçekleşen etkinliğe katılım yoğundu. Festival Hindistan’dan İran’a, Tunus’tan Kazakistan’a 33 farklı ülkeden 50 sanatçıyı buluşturdu. Etkinliğin düzenlendiği Pendik Sahil Dumankaya Cami Meydanı, 10 gün boyunca farklı sanat faaliyetlerine ev sahipliği yaptı.

Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, etkinlikte yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “İslam dünyasındaki dostluğu, kardeşliği pekiştirmek, onları daha çok birbirleriyle tanıştırmak ve kaynaştırmak adına önemli bir etkinlik olduğunu düşünüyorum. Bugün İslam dünyasının en önemli sanatçıları burada, IRCICA'yla irtibatı olan bu anlamda en yetkin sanatçıları burada misafir ediyoruz. Kendi aralarındaki işbirliği, dayanışma, onlar arasındaki kaynaşmanın da İslam dünyasındaki sanata çok katkı sağlayacağına inanıyorum.”

Festivalde, yüzyıllara meydan okuyan onlarca geleneksel el sanatını anlatan atölye çalışmaları yapıldı. Minyatür, sedef işçiliği, çömlekçilik, metal kakmacılığı, halıcılık, ahşap gibi zanaatlarin seçkin örnekleri sergilendi. İstanbullular'ın yoğun ilgi gösterdiği festivalde sanatseverler, İslam Dünyası’nın çeşitli coğrafî bölgelerınden gelen bırçok sanatkârla tanışma fırsatı buldu.

13 Eylül’de sona eren festivalde sanatçılar da gördükleri ilgiden memnundu. İslam dünyasının farklı ülkelerinden katılan sanatçıların hünerlerini sergilediği festivalin gelecek yıllarda da kapsamının arttırılarak sürdürülmesi planlanıyor.

 

Yusuf Sami Kamadan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2015, 10:44
banner12
YORUM EKLE

banner19