İslam Dünyası Hattatlar Birliği İstanbul'da kuruldu (video)

İslam yazı sanatını zirveye taşıyan hattat Şeyh Hamdullah'dan bu yana hat sanatının merkezi haline gelen İstanbul, Uluslararası Hat Sanatı Buluşması'na yaptığı ev sahipliği ile bu ünvanı elinde tutmaya devam ediyor.

İslam Dünyası Hattatlar Birliği İstanbul'da kuruldu (video)

IRCICA'nın ev sahipliğinde düzenlenen ve üç gün süren Hat Sanatı Buluşması kapsamında, hat sanatı eserleri de sergilendi. Buluşmada İslam Dünyası Hattatlar Birliği projesi de ilk kez hayata geçirildi.

Hat Sanatı Buluşması'nın amacı, hat sanatının geçmişte ve günümüzde İslam dünyası için taşıdığı önemi ve kültürlerarası ilişkilerdeki yerini ve rolünü vurgulamak ve yanı sıra bu sanatı korumak ve gelişmesini teşvik etmek.

Buluşma kapsamında İran, Bosna Hersek, İspanya, İngiltere, Irak, Suriye, Ürdün ve Amerika'dan çok sayıda hattatın eserlerini buluşturan bir sergi açıldı. Dolmabahçe Sanat Galerisi'ndeki sergide, üç yılda bir IRCICA tarafından düzenlenen hat yarışmalarında ilk üçe giren 54 hattatın, 67 yeni eserine de yer verildi.

Hat Sanatı Buluşması hakkında konuşan IRCICA Başkanı Halit Eren, şu sözleri sarfetti: “IRCICA kurulduğu günden beri hat sanatının yayılması ile ilgili çalışmalar yürütmekte. 80'li yıllardan bugüne kadar 3 yılda bir düzenlediğimiz hat yarışmaları artık tüm dünyada tanınır oldu. Bugün başlatığımız bu sergi ile bugüne kadar IRCICA'nın hat yarışmalarında derece almış hattatlardan birer levha istedik. İşte onların bu eserlerini burda sergiliyoruz. Kapanıştan önce icazet almış hattatları ve değişik ülkelerdeki hat cemiyetlerinin iştiraki ile İslam Dünyası Hattatlar Birliği'ni kurmuş olacağız.”

Dünyanın dört bir yanından hattatlar İstanbul'u gördü

Halit Eren, hat sanatının İslam kültürü içindeki önemine dikkat çekmeyi amaçlayan buluşma hakkındaki sözlerine şu ifadelerle devam etti: “Buluşmanın iki amacı var. Biri, İslam dünyasındaki hattatları bir araya getirmek. İlk defa bu çapta bütün hattatlar bir araya geliyor. Birbirlerini tanıyorlar. Daha önce internet üzerinden birbirlerini uzaktan tanıyorlardı. Şimdi hepsini bir araya getirmek sureti ile irticalen tanışmış oluyorlar. İkincisi de dünyanın dört bir yanında hat sanatkarlarını Şeyh Hamdullah, Sami Efendi, Hamid Aytaç gibi meşhur hattatların yetiştiği İstanbul'a getirmek. Onlara burada birazcık İstanbul'umuzu tanıtmak.”

3 yıl önceki yarışmada ikinci olan İspanyol hattat Nuria Garcia Masip de bu sanatçılardan biri. Nuria Garcia Masip şöyle konuştu: “Hat talimini İstanbul'da aldım. 2004'de geldim. 2 yıl İstanbul'da oturdum. Sonra devamlı geliyordum ayda bir periyodlarla. 2007'de icazet aldım ve bugüne kadar sürüyor. Çünkü hat dünyasında öğrencilik hayat boyunca devam ediyor.”

Serginin açılışına çok sayıda öğrenci yetiştiren meşhur hattat Hasan Çelebi de katıldı. Hattat Hasan Çelebi buluşma hakkında şu ifadeleri kullandı: “Vecize olmuştur ki hat sanatı hakkında, 'Mekke'de indi, Mısır'da okundu, İstanbul'da yazıldı' derler. Bu vecize onlar için çok şey ifade ediyor. Bu yüzden İstanbul'u ve onun kütüphanelerini görmek istiyorlar. Onlar için büyük bir fırsat oldu. Öyle tahmin ediyorum ki buradan giderken bayağı dolu gidecekler.”

Buluşmaya katılan hattat Ali Rıza Özcan da şu sözleri sarfetti: “Yazmış olduğum levhada, Allah'ın güzel isimlerinden üç tanesi, el-Mü'min, el-Müheymin, el-Aziz var. Genellikle Esmaü'l Hüsnalar bir bütün olarak yazılır ve umumiyetle sülüs ve nesih yazı, özellikle nesih yazı tercih edilir. Ben talikle yazdım ve esmanın içerisinden beğendiğim ve istife giden isimleri seçtim.”

 Ümmü Gülsüm Sarıoğlu haber verdi

Yayın Tarihi: 17 Eylül 2014 Çarşamba 10:38 Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2014, 10:38
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26