İşkodra Müzesi 6 bin yıllık tarihi sergiliyor

İşkodra'da Osmanlı konağını andıran bir yapıda hizmet veren Etnografya Müzesi'nde, antik çağlardan bugüne Arnavutluk'un tarihine tanıklık eden eserler sergileniyor. Rina Gurgule yazdı.

İşkodra Müzesi 6 bin yıllık tarihi sergiliyor

 

 

Arnavutluk'un en eski yerleşim yerlerinden biri İşkodra, aynı zamanda ülkenin ticaret ve kültür merkezlerinden biri.

Balkanlar'ın bu özel şehrinin köklü tarihi, Osmanlı konaklarını andıran yapısıyla kentin mimari güzellikleri arasında bulunan Etnografya Müzesi'nde sergileniyor.

Birbirinden değerli eserleri muhafaza eden ve müzenin bahçesinde taş üzerine incelikle işlenmiş bir de Osmanlı tuğrası mevcut. İşkodra'nın kültürünü antik çağlardan bugüne taşıyan müzedeki kimi eserlerin tarihi milattan önce 6 binli yıllara dayanıyor.

İşkodra yaşamından ipuçları

Müzenin en dikkat çeken bölümlerinden biri ise eski İşkodra evlerini yansıtan kısım. Evin odalarında dönemin sosyal ve günlük yaşamına dair izlere de rastlamak mümkün. Vitrinler içerisindeki geleneksel kıyafetler ise İşkodralı Müslüman, Katolik, erkek ve kadınların hayatından ipuçları taşıyor.

İşkodra Etnografya Müzesi'nde 18 ve 19. asırlarda yaşamış sanatçıların el sanatı eserleri sergileniyor. Restorasyon nedeniyle kapalı olan bölümdeyse, Osmanlı dönemine ait yaklaşık yirmi bin kitap ve belgenin bulunduğu İşkodra'nın en büyük kütüphanesi var. 

İşkodra'nın yanı sıra Arnavutluk'un tarihi açısından da önemli olan Etnografya Müzesi, her yıl binlerce turist ağırlıyor.

 

 

Rina Gurgule yazdı

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2014, 17:33
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26