İskender Pala Macaristan'da okurlarıyla buluştu (video)

Türkiye'nin onur konuğu olduğu Uluslararası Budapeşte Kitap Festivali'nde Türk yazarlar da edebiyatseverlerle bir araya geldi. Macar okurların büyük ilgi gösterdiği söyleşilere katılanlardan biri de İskender Pala'ydı.

İskender Pala Macaristan'da okurlarıyla buluştu (video)

21. Budapeşte Uluslararası Kitap Festivali kapsamında yazar İskender Pala'da okurlarla bir araya geldi.

Çok güzel ve keyifli bir sohbet gerçekleştirdiklerini söyleyen İskender Pala, "Bizim medeniyetimizin birikimleri ile Budapeştelileri buluşturabilecek bazı dengeler üzerinden; roman, tarih, kimlik, aşk ve divan edebiyatı olacak şekilde herkesin dikkatle dinlediği bir program gerçekleştirdik" diye konuştu.

Katılımcıların sorularını da yanıtlayan İskender Pala, Budapeşte Kitap Festivali'nde Türk edebiyatının bütün yönleriyle tanıtıldığını dile getirdi. Festival organizasyonuna da değinen Pala, şu ifadeleri kullandı: "Ben birçok yerde gördüğümün üstünde bir temsil gücü gördüm burada. Bunun yanı sıra Türkiye'nin hakikaten aşama kaydettiğine ve standartların üstünde profesyonel bir iş yaptığına tanık oldum. Bundan da çok bahtiyarım. İyi ki ben de buraya onur konuğu olarak gelmişim.

Yunus Emre Enstitüsü dünyanın her yerinde olduğu gibi Budapeşte'de de çok güzel bir binada çok güzel etkinlikler yaparak fevkalade bir temsil kabiliyetiyle, Türklük, Türk kültürünü ve Türk sanatı ve medeniyetini buralara tanıtıyor. Arkadaşlar çok iyi hazırlanmış ve çalışmışlar Yunus Emre adı etrafında."

Söyleşiye katılanlar Budapeşte'de İskender Pala'yla bir araya gelmekten dolayı büyük memnuniyet duyduklarını dile getirdiler. Söyleşinin ardından program şiir okumalarıyla devam etti. Oya Uysal ve Furkan Çalışkan Türk şiirinin seçkin örneklerini seslendirdi.

Yunus Emre Enstitüsü Budapeşte Türk Kültür Merkezi'ndeki etkinlik, tasavvuf müziği sanatçılarının klasik Türk müziği eserlerini icra etmesiyle son buldu.

 Eda Sinem Bakioğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2014, 09:41
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26