İskeçe'nin medâr-ı iftiharı köy (Video Haber)

İskeçe'nin seçilmiş müftüsü Ahmet Mete'nin "Batı Trakya Müslüman dâvâsında ön saflarda durmayı başaran köy" diye iftihar ettiği Şahin köyü, geleneklerini asırlardır koruyor.

İskeçe'nin medâr-ı iftiharı köy (Video Haber)

 

Batı Trakya Türklerinin kalesi, İskeçe'nin en büyük Türk yerleşim yeri olan Şahin köyü Dobrivor Dağı'nın eteklerinde kurulu... İskeçe'nin 27 kilometre kuzeydoğusundaki köy, asırlardan bu yana inancını, manevi değerlerini ve ananelerini korumayı başarmış.

1900'lü yıllarda kurulan Şahin köyü, bir dönem köyde yaşayan halkın dışında kimsenin giremediği bir bölgeydi. Hatta askerî koruma altında olması dolayısıyla çevredeki diğer yerleşim yerlerinden Şahin köyüne girmek için özel izin gerekiyordu. Ve köy "yasak bölge" olarak biliniyordu.

Şahin köyü dış dünyaya kapalı yaşadığı uzun seneleri artık geride bıraktı. Ve o yıllar boyunca mimarî ve kültürel tarihinin tahrip edilmesine izin vermedi. Köyün Osmanlı döneminden miras kalan tarihî camilerinde okunan ezan hiçbir zaman susturulamadı. Yaklaşık 5 bin nüfuslu köyde 3 cami bulunuyor, camiler günün her saati ibadete açık...

Osmanlı İmparatorluğu'ndan kalma emanetlere de sıkı sıkı bağlanan Şahin Köyü'nün en mühim mimari yapısı Sultan Abdülhamid hanın yaptırdığı Hamidiye Köprüsü... Köprünün ay yıldız ve Hicrî 1318 tarihli kabartmalarının üzeri her ne kadar boya ile kapatılmak istenmişse de varlığını sürdürüyor.

Köy kahvesinde uzayıp giden sohbetler ise Şahin Köyü halkının misafirperverliğinin göstergesi...  Küçük bir Anadolu kasabasını andıran köyde, Türkiye'nin dışında başka bir ülkede olduğunuzu unutuyorsunuz.

Köyün en önemli ziyarethanesi Karacaahmet Camii... Aynı zamanda köyün hemen karşı tepesinde bulunan Karaca Ayşe türbesi de köy halkının önem verdiği yerler arasında... Karaca Ayşe'nin Şahin köyünün manevi koruyucusu olduğuna inanılıyor.

 

 

Tuğçe Özerdem bildirdi

Yayın Tarihi: 12 Haziran 2013 Çarşamba 15:34 Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2013, 11:43
banner25
YORUM EKLE

banner26