İranlılar Sizdeh Beder'i Kutladı (Video)

İran'da yeni yılın başlangıcı kabul edilen Nevruz bayramının 13. günü Sizdeh Beder olarak anılıyor. Bu günde, İranlılar yeşil alanlara adeta akın ediyor.

İranlılar Sizdeh Beder'i Kutladı (Video)

İran'ın köklü kültür ve geleneklerinden biri: Sizdeh Beder. Nevruz'u dünyadaki tüm ülkelerden farklı yaşayan İran'da, Nevruz Bayramı'nın 13. günü İran'da Sizdeh Beder olarak adlandırılıyor.  İranlılar'ın piknik yapmak için yeşil alanlara akın ettiği gün, en az Nevruz kadar önemli olup yüzyıllardır kutlanıyor. Sizdeh Beder, yılbaşı olarak kabul edilen Nevruz Bayramı’nın sonlandığı anlamına geliyor.

Farsça’da "13. gün dışarı'' anlamı taşıyan "Sizdeh Beder" gününde yenen yiyecekler de özel olarak seçiliyor. Sofraların olmazsa olmazı yeşil sebzeler. Suya bırakılan bitkiler de önemli ritüellerden biri. Evlerde Nevruz Bayramı boyunca yeşillendirilen bitkiler bu gün akarsuya bırakılıyor ve böylece kötü enerjinin de gittiğine inanılıyor.

Ancak İran'da bu yılki Sizdeh Beder gününü hava koşulları etkiledi. Geçen yıllarda kalabalık olan parklar, bu yıl daha sakindi. Yağmurlu havaya rağmen Sizdeh Beder gününü dışarıda geçirenler de vardı. İranlılar, Sizdeh Beder gününde evde durmayı uğursuzluk saydıkları için yağmurun yağmasını sorun etmediler.

 

Fatih Sabuncu

YORUM EKLE