İranlı öğrencilere Türkiye bursu (video)

Başbakanlık Yurt Dışı Topluluklar Başkanlığı tarafından oluşturulan ve Türkiye'de lisans veya yüksek lisans eğitimi için burs verilecek öğrencileri seçecek heyet Tahran'daydı. Türk kültürünü yakından tanımak isteyen öğrenciler heyecanlıydı.

İranlı öğrencilere Türkiye bursu (video)

İranlı öğrencilere yeni bir dünyanın kapılarını aralayan Türkiye bursları heyecanı başladı. Proje aynı zamanda iki ülke ilişkilerinin geleceğine yapılan bir yatırım. Başbakanlık Yurt Dışı Türkler ve Topluluklar Başkanlığı tarafından burs verilecek öğrencileri seçecek heyet Tahran'daydı.

Heyet Başkanı Ünal Koyuncu kurumun faaliyetleri hakkında şöyle konuştu: "Başkanlığımızın kurulması ile birlikte 'Türkiye Bursları' adı altında yeni bir sistem kuruldu ve yeni bir burs programı başlatıldı. Dört alanda burs verilmekte. Uluslararası öğrenciler, burs programına başvurarak, Türkiye üniversitelerinde öğrenim imkânına sahipler. Ülkemizde şu an itibarı ile Türkiye burslusu 13 bin öğrenci bulunuyor. Her yıl yaklaşık olarak 4 bin öğrenciye burs vermeyi amaçlıyoruz."

Tahran'a giden heyet, eğitimlerine Türkiye'de devam etmek isteyen öğrencilerle mülakat gerçekleştirdi. Münasebetleri çok eskiye dayanan Türkiye ve İran, kültürel ve sosyal alanlarda birbirine çok yakın.

İranlı öğrenciler Türkiye'yi ve Türk kültürünü çok sevdiklerini ifade etti. Tahran'da Türk Dili ve Edebiyatı eğitimi alan öğrencilerse yüksek lisans için Türkiye'ye gidip bu kültürü yakından tanımak istiyor.

Yurt Dışı Türkler ve Topluluklar Başkanlığı tarafından farklı alanlarda verilen burslar İran'la sınırlı değil. 100'den fazla ülkeye giden heyetler, lisans veya yüksek lisans eğitimine Türkiye'de devam etmek isteyen öğrencilerle görüşüyor. Belirlenen aşamalar tamamlandıktan sonra burs almaya hak kazanan öğrenciler açıklanıyor. Türkiye burslarıyla Türk kültürünü öğrenciler aracılığıyla tüm dünyaya yaymak amacı güdülüyor.

 Sefer Sophi haber verdi

Yayın Tarihi: 15 Mayıs 2014 Perşembe 10:46 Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2014, 10:46
YORUM EKLE

banner19

banner36