İran'ın kültür tarihi Abbasi Müzesi'nde (video)

Tahran'daki Rıza Abbasi Müzesi, İran'ın tarihi ve kültürel zenginliğini bugüne taşıyor. Müzede ülkenin İslamiyet öncesi döneme ait parçalar öne çıkıyor. Özellikle kadınlara ait takılar göz doldururken, İslamiyet sonrası döneme ait eşyalar, sanatsal nitelikleriyle dikkat çekiyor.

İran'ın kültür tarihi Abbasi Müzesi'nde (video)

İran'ın 5 bin yıllık kültürü Rıza Abbasi Müzesi'nde gözler önüne seriliyor. İran devriminin hemen öncesinde oluşturulmaya başlanan müzede, milattan önce 3. bin yıla uzanan tarihi eserler yer alıyor. Müzede İslam öncesi Med, Ahemeniş, Arsasi, Selefkos dönemine ait çok sayıda tarihi eser sergileniyor. Müzenin farklı bölümlerinde kadınların kullandığı süs eşyaları, bakır, tunç ve altından yapılan çok sayıda eser sergileniyor. Sergilenenler arasında Ahameniş İmparatorluğu'na ait altın koç başı dikkat çekiyor.

4 katlı müzenin ilk bölümü İslam öncesi 3. bin yıldan İslam dönemine kadarki süreyi kapsıyor. Buradaki eserlerin sanatsal değeri de oldukça yüksek. Kralların eşleri için tasarlanan altın setler göz kamaştırıyor.

Matbu sanat eserleri de sergileniyor

Altın üzerine değerli taşlar kullanılarak yapılan setlerde gerdanlık, saç tokası, yüzük gibi takılar bulunuyor. Müzenin 2. ve 3. bölümündeyse İslam dönemi eserleri sergileniyor. Eserlerin gösterdiği farklılıkla ülke kültüründe de nasıl bir değişimin yaşandığı görülebiliyor. Bu dönemde yapılan eşyaların sanatsal değerlerindeki derinlik artarken maddi olarak değerlerinin düştüğü göze çarpıyor. İran topraklarındaki sanat eserlerinde kadim kültürlerin etkilerini de görmek mümkün. Daha önce büyük imparatorluklara ev sahipliği yapan ülkede bu kültürlerin izleri var.

Yaklaşık 600 eserin bulunduğu müzenin 5. bölümünde ise matbu sanat eserleri yer alıyor. Buradaki parçaların büyük kısmı Kaçarlar dönemine ait. Bir çoğu yabancı koleksiyonerlerden alınarak bir araya getirilen müzedeki eserler İran tarihine yakından bakmak isteyen meraklılara hem göz zevki hem tarihi bir yolculuk sunuyor.

 

Fatih Sabuncu haber verdi

YORUM EKLE