İran'ın kaybolan el sanatlarından biri: Ayna işçiliği (video)

İran Kültür Mirasları ve Turizm İşleri Başkanlığı, İran'ın zengin kültürel dokusunu korumak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

İran'ın kaybolan el sanatlarından biri: Ayna işçiliği (video)

İran Kültür Mirasları ve Turizm İşleri Başkanlığı, İran'ın zengin kültürel dokusunu korumak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmaların başında İran Kültür Mirasları Müzesi'ne kurulan vitrinler geliyor. Vitrinlerde sergilenen geleneksel eserler ülkeye dair önemli ipuçları veriyor.

Tahran Kültür Mirasları Müzesi, dünyanın pek çok yerinden gelen diplomatlara ve ziyaretçilere İran'ın tarihi ve kültürel zenginliğini tanıtması açısından önemli bir rol oynuyor. Şehirlerin kendine has estetik anlayışını ortaya koyan gümüş ve taş işlemeciliğinden ağaç işçiliğine, taş oymacılığından ayna işçiliğine kadar birçok sanat dalı bu vitrinlerde göz kamaştırıyor. Sergilenen eserler aynı zamanda satışa da sunuluyor.

İran Kültür Mirasları Başkanlığı Turizm Ve El Sanatları İthalat Müdürü Puya Mahmudiyan, müze hakkında şu bilgileri verdi: “Şu an içinde bulunduğumuz yer Kültürel Miraslar Başkanlığı... Sergilerimiz burada yapılıyor. Gördüğünüz kalemler 31 değişik eyaletten toplanarak İran'ın el sanatları arasından seçilen eserler. İran'a gelen heyetlerin ve kişilerin bunları yakından görmeleri ve bu güzel eserlerden çok sayıda sipariş vermeleri amacı ile bu sergiyi düzenledik.”

Ayna işçiliği modern usullerde devam ettiriliyor

Kültürel Miraslar Başkanlığı, unutulmaya yüz tutan sanat dallarından örnekler de sergiliyor. Bunlardan biri, İran’da Kaçarlar döneminde saray süslemesinde kullanılan ayna işçiliği... Bugün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan ayna işçiliği sadece kültürel bir sanat olarak varlığını sürdürüyor.

Müzede çalışan ayna sanatı eğitmeni, şunları söyledi: "Ben 30 sene önce Almanya'ya gittiğimde şans eseri karşılaştım bu sanatla. 3 sene eğitimini görerek bu dalda hoca oldum. Daha sonra İran'a geldim. İran’da bilinen ayna işçiliğinin bu modern halini İranlılara öğrettim. Ne kadar ilgi göreceğini bilmiyordum ama çok sayıda kişi benden eğitim aldı.”

Bugün sayıları az olan ayna ustaları, duvarları işlemek yerine modern bir üslupla süs eşyaları üretmeye başladı. Gençlere verilen ücretsiz kurslar da ayna sanatının ülkede devam etmesi için gösterilen çabalardan biri...

 

Fatih Sabuncu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2015, 11:18
YORUM EKLE

banner19