'İran'dan Karma Esintiler' Hünkar Kasrı'ndaydı (video)

Yeni Cami Hünkar Kasrı, geçtiğimiz günlerde 'İran'dan Karma Esintiler' adını taşıyan bir sergi açıldı. Sergi; hat sanatının seçkin örneklerini ziyaretçilerle buluşturdu..

'İran'dan Karma Esintiler' Hünkar Kasrı'ndaydı (video)

İstanbul Yeni Cami'nin yanında geçtiğimiz yıl restore edilerek hizmete açılan Hünkar Kasrı'nda geçtiğimiz günlerde "İran'dan Karma Esintiler" adını taşıyan bir sergi açıldı.

İran Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu'nun düzenlediği sergi, mina ve hat sanatının örneklerinden oluşan bir seçki sundu. Serginin açılışı için düzenlenen törene İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dursun Topçu, İran Kültür Ateşesi Hasan Şabani ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Türkiye ve İran'ın sanatlarının birbirlerine çok yakın olduğunu söyleyen İran Kültür Ateşesi Hasan Şabani, şu ifadeleri kullandı: "İran'la Türkiye'nin arasında olan sanatların o kadar yakınlığı var ki, baktığınızda zor farkedersiniz, acaba bu İran sanatı mı yoksa Türkiye sanatı mı? Her iki ülke de birbirine çok yakın bir sanatın sahibi."

Dini temaların çoğunlukta olduğu sergi, İran'da süsleme sanatının önde gelen iki sanatçısının yanı sıra sanat öğrencilerinin de eserlerini ağırladı. Sedef sanatçısı Hadi Chabook, İstanbul'da olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söylerken, "Kendi ülkemin sanatını Türkiye'de sergilemek çok güzel bir duygu. Biz bu sanata İran'da hatem diyoruz. Türkiye'de ise sedef adıyla biliniyor." diye konuştu.

Sergide 47 eseri bulunan Muhammed Farsian da, eserleriyle Türkiye'de olmayı kendisi için gurur kaynağı olarak nitelerken, Kur'an-ı Kerim'deki ayetleri, sure ve duaları hat sanatı ile tablolarına yansıttığını ifade etti.

 Ümmü Gülsüm Sarıoğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2014, 10:45

Eslem Nilay Bozdemir

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26