İran'da Kadir Gecesi'nin İki Anlamı Var (video)

İran'da Ramazan ayının 19, 21 ve 23’üncü gecelerinde Hz. Ali yad ediliyor. İranlı Müslümanlar mescitlerde buluşarak yas merasimleri düzenliyor. Aynı zamanda İran'da Kadir Gecesi olarak kabul edilen bu gece dualarla geçiriliyor.

İran'da Kadir Gecesi'nin İki Anlamı Var (video)

Ramazan ayı içerisinde idrak edilen Kadir Gecesi, bütün Müslümanlar gibi İranlılar için de önemli bir gün. İranlılar için bu günün ayrı bir önemi daha var. Büyük çoğunluğunu Şii Müslümanlar’ın oluşturduğu İran'da, Hz. Ali'nin şehadetinin de Kadir Gecesi’nde gerçekleştiği kabul ediliyor.

Bu nedenle Ramazan ayının 19, 21 ve 23’üncü gecelerinde Hz. Ali’ye adanan merasimler düzenleniyor. Kuran-ı Kerim'in indiği bu mübarek gecede camiler, sabaha kadar ibadet edenlerle dolup taşıyor. Hz. Ali'nin şehadet yıldönümü sebebiyle mersiyeler okunuyor.

İran'daki kimi kaynaklara göre Ramazan ayının 19’uncu günü seher vakti Kufe Camii’ne giden Hz. Ali, Hariciler’in zehirli kılıcı ile yaralanır. Zehrin etkisi ile 2 gün sonra şehadete erer. Şiiler için Kadir Gecesi’ne denk geldiği düşünülen bu gün, Hz. Ali'nin şehadetinin de yıldönümü olarak anılıyor. Ülkenin her yerinde yas merasimleri düzenleniyor.

Af dilenilen, dualar edilen bu gece sahur vaktine kadar devam ediyor. Ülkenin önce gelen yetkilileri de farklı camilerde yas merasimlerine katılıyor. Ayrıca, gece başlayıp sabaha kadar süren merasimler sebebiyle İran’da resmi tatil uygulanıyor.

 

Fatih Sabuncu

Yayın Tarihi: 30 Haziran 2016 Perşembe 14:37 Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2016, 15:10
YORUM EKLE

banner19

banner36