İran'da hat sanatı ile Türk şiirleri sergisi (video)

İranlı hat sanatçısı Nadir Unsuri açtığı bir sergiyle Tahranlıları Türk şiirinde bir yolculuğa çıkardı.

İran'da hat sanatı ile Türk şiirleri sergisi (video)

Tahran Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'ndeki hat sergisi, Türk şiirine damgasını vuran şiirleri bir araya getirdi. Hüsnü hat eserleri, modern Türk şiirinin yanısıra halk şiirine ve divan edebiyatının seçkin örneklerine uzanan geniş bir yelpazede sergilendi.

Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nin katkılarıyla hazırlanan sergi, İran'da açılan ilk hat sergisi olma özelliğine sahip. Hattat Nadir Unsuri düzenlediği sergiyi şu sözlerle anlattı: “35 yılı aşkın bir süredir hat yapıyorum. 5 yıl önce bir kaç kez İstanbul'a gittim. Türkiye kültürü ve sanatından çok etkilendim. Özellikle oradaki hat sanatı ilgimi çekti. Düşündüm ki İstanbul hattını çalışabilirim. 1,5 yıl önce internet üzerinden araştırmalar yaptım. Bilgiler topladım. Yunus Emre Kültür Merkezi'ndeki hocalarla da tanıştım ve Hz. Mevlana ve eski şairlerin şiirlerini topladım. Üzerinde çalışmaya başladım."

Güzel yazı sanatı hat ile seçkin şiir örneklerini buluşturan sergi, ziyaretçilerini Türk şiirinde yolculuğa çıkardı. Sergideki eserler Necip Fazıl Kısakürek ve Sezai Karakoç'un dizelerinden, Hz. Mevlana ve Hafız ve Sadi’nin beyitlerine dek uzanıyor.

Sergide kâğıda yazılan levhaların yanısıra ahşaptan yapılan tablolar da dikkat çekti. Türk yazı sanatını ve Türk şiirini tanıtan sergiye İranlılar da büyük ilgi gösterdi.

 

 

Fatih Sabuncu haber verdi

Yayın Tarihi: 04 Şubat 2015 Çarşamba 15:35 Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2015, 15:35
banner25
YORUM EKLE

banner26