İran'da gençlerin sanata vurdukları mühür: Sazman-ı Ab (video)

Tahran'daki bir sanat galerisi modern sanatın farklı dallarına ait örnekleri sergiliyor. Sanat galerisi İranlı gençler tarafından oluşturuldu. Uluslararası sanatçılara da kapılarını açan galeri, Tahran'da kültür ve sanatla buluşmak isteyenler için yeni bir adres.

İran'da gençlerin sanata vurdukları mühür: Sazman-ı Ab (video)

Sazman-ı Ab Galeri, İran'da modern hayatın sanatla buluştuğu bir kültür merkezi. İranlı genç sanatseverler tarafından kurulan galeri, devletten yardım almaksızın hayata geçirildi. Tahran'da yeni bir düşünce ve yeni bir sanatın oluşturulmaya çalışıldığı galeri için gençler büyük bir özenle çalışıyorlar. İki katlı bir alana yayılan galeride birçok etkinlik düzenleniyor.

Galeride modern sanata ait tablolar sergileniyor, heykel tasvirleri yapılıyor, karikatürler ile ziyaretçilere mesajlar veriliyor. Açılan her bir sergi birbirinden bağımsız konuları ele alıyor. Sergiler konusunu kimi zaman güncel olaylardan kimi zaman, bir şiir ya da kitaptan ilham alarak sanatseverler ile buluşuyor.

Ticari bir amaçları yok

Sazman-ı Ab Galerisi Müdürü Sohrab Kaşani, galeri ve kurmaya çalıştıkları yeni sanat üslûbuyla alakalı şunları söyledi: “Sergilerimiz her şeyden uyarlanabiliyor. Bir kitap, bir yazı ya da herhangi bir şey. Sonuç olarak etkilerimiz sanata yansıyor ve ortaya bunlar çıkıyor. Bütün dünyada olduğu gibi özel sektör galeriler düzenleniyor. İran'da bu sayı diğer ülkelere göre çok düşük. Çünkü galerilere mali destek verilmiyor. Özel sektörün bizimki gibi buna girişmesi yeni tecrübelerin meydana gelmesine olanak sağlıyor. Burada satış yok. Bunun yanı sıra eğitim amaçlı şeyler yapıyoruz. Work shop, makale basımı gibi. Türkiye'de buna benzer çok yer var. Galeri satış için yapılıyor ancak burada sadece sergileme amacı var, ticari bir amacımız yok. Ayrıca galerimiz daha çok gençlere hitap ediyor. İranlı gençlerin modern yaşam ile buluşması için iyi bir adres.”

Kültür merkezinde düzenlenen sergiler, konunun genişliğine göre bazen bir salon bazen de tüm alanı kaplayacak şekilde düzenleniyor. Galeride sadece İranlı sanatçıların eserleri yer almıyor. Yurt dışından gelen çalışmalar da galeride kendini gösteriyor.

Galeri sadece sergilere ev sahipliği yapmıyor. Uluslararası iletişim merkezi olarak da hizmet veriyor. Uluslararası bir bağlantı üzerinden Amerika başta olmak üzere farklı ülkelere temasta bulunulup sohbetler ediliyor. Tahran'da gençlerin çalışmalarıyla yoluna devam eden Sazman-ı Ab Galerisi kültür alışverişinin kalbi...

 

Fatih Sabuncu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2015, 13:00
YORUM EKLE

banner19