İran'da diziler dvd'lerden izleniyor (video

Tahran'da son günlerde büyük ilgi gören diziler özel bir platoda çekiliyor. Diziler, televizyonda yayınlanmıyor, dvd'lerle izleyicilerin evine giriyor. Dizilerde ağırlıkla tercih edilen tema ise tarih.

İran'da diziler dvd'lerden izleniyor (video

Özel televizyon kanallarının olmadığı İran’da bürokratik zorluklar da eklenince bazı yönetmenler televizyon kanalları yerine sadece dvd’lere basılan ve evlerde izlenebilen diziler çekmeye başladı. Ülkede, ev dizisi ya da başka bir deyişle dvd dizisi denilen yeni bir dizi sektörü doğdu.

"Şehrzat" adını taşıyan dizi de bunlardan biri. Dizi, ünlü İranlı oyuncuları da bir araya getiriyor. İranlı oyuncu Mahmud Pakniyet, dvd'lere çekilen dizilerle ilgili şu şekilde konuştu: “Şehrazat'ın babası rolünü oynuyorum, filmin hikayesi bu kızın hayatı etrafında dönüyor. Dizi 62 yıl önceyi anlatıyor. Bu kişi o tarihte ekonomi ve sosyal alanlarda aktif birisiymiş. Dizide de bu gösteriliyor.”

Dizi, bir aşk hikayesi etrafında tarihsel bir döneme de ışık tutuyor. Şehrazat'ı oynayan Terane Alidusti ise diziyle alakalı şunları söyledi: “Ben Şehrazat rolünü oynuyorum. Başrolünde oynadığım bu dizide o karaktere girmek için çok çalışıyorum. Olaylar ülkemiz için de önemli olan 1953'de, yani Musaddık döneminde geçiyor ve biz o döneme yabancı değiliz."

Umarım sinema şehrimiz gelişir

İlk defa devlet desteği olmadan 3 sezonluk bir dizi çekimine imza atıldığının altını çizen yönetmen Hasan Fethi, dizinin dvd’lere basılarak medya marketlerde satışa sunulacağını söyledi. Fethi sözlerine şu ifadelerle devam etti: “Tarihi diziler İran'da çok taraftarı olan diziler. Şu an birinci sezonu çekiyoruz. Bu dizinin İran'da satış yapabileceğini ve bölgede muhatap bulabileceğini düşünüyorum.”

Dizinin çekimi için 90 yıllık bir ev tercih edilmiş. Evin içindeki birçok eşya da onlarca yıl öncesinden kalma. Ancak tarihi dizi çekimleri için alanlar kısıtlı. Yönetmen Hasan Fethi de bu döneme ışık tutan alanların sayısının az olmasından yakınıyor. Hasan Fethi dizi çekimi için çok sayıda lokasyon gerektiğini söylerken sözlerine şu ifadelerle devam etti: “Mağazalar, evler, kıyafetler gibi çok sayıda lokasyona ihtiyacımız var. İster istemez bu alanda bizim kapasitemiz sınırlı. Bizim bir sinema şehrimiz var. Tarihi dekorlar orada mevcut. Umarım sinema şehri gelişir ve bu dizinin tamamını da orada çekebiliriz.”

İran'da 6 yıllık bir geçmişi olan dvd dizileri hatırı sayılır bir taraftar kitlesine ulaşmış bile. Mehran Müdiri’nin 6 yıl önce çekimini gerçekleştidiği dvd dizisi, 1 milyon 200 bin adet satışıyla rekoru elinde tutuyor.

 

Fatih Sabuncu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2015, 14:17
banner12
YORUM EKLE

banner19